Ide o viac ako nedeľné nákupy

Myslel som, že to bude iné. Keď nastupovala nová vláda, čakal som na najbližšie mesiace témy ako záchrana verejných financií, budúci kolaps dôchodkového systému, reformy v zdravotníctve, či v pôdohospodárstve. Miesto toho tu máme – kriminalizáciu práce v nedeľu.

Ide o viac ako nedeľné nákupy

Veľa ľudí nad touto témou mávne rukou: „Veď čo, za socializmu bolo tiež všetko zavreté a prežili sme!“ Zdá sa, že taká je aj taktika vlády – umelo držať obchody v nedeľu zavreté „rozhodnutím hygienika“ (tomuto nezmyslu v časoch otvorených kín a plných krčiem už snáď neveria ani oni sami) a dúfať, že celá situácia vyhnije, obchodníci rezignujú a ľudia si zvyknú.

Nuž, zvyknú. Ľudia si zvyknú na všetko, aj na okusovanie kôry zo stromu. Proti zákazu náš inštitút  vyvinul značnú aktivitu, až sme sa miestami museli sami seba pýtať, či to vlastne stojí za to. Ale stojí.

Je to jedna z malých, ale možno čoskoro mnohých bitiek o tom, v akej spoločnosti budeme žiť. Či v takej, kde sa naše ohŕňanie nosom nad tým, ako je niekto oblečený, akú hudbu počúva, ako vychováva deti, či ako trávi nedeľu nemení na zákazy a príkazy.  Alebo v takej, kde sa nápad politika, podporený náhodne vybraným krikom z internetu, premení z večera do rána na zákon. Alebo dokonca ani to nie, ako vidíme na príklade obchodov, ktoré sú na neurčito zavreté bez zákona, len z vôle pomazaných hláv.

Keď sa zavrú obchody, ich miesto v nedeľu začnú pokrývať kuriéri, rôzne výdajné boxy a balíčkovne. Možno si niekto všimol, ako nemenovaný obchod s elektronikou dnes dokáže doručiť drogériu, či trvanlivé potraviny. Hlavy pomazané si to vysvetlia ako obchádzanie ich vôle a k prvému zákazu pribudnú ďalšie – nedeľné obmedzenia pre kuriérov, e-shopy, či výdajne. To nie sú moje výplody, takéto úvahy zazneli nahlas v nedávnej televíznej diskusii. Ani sa nenazdáme a Obchodná inšpekcia bude kontrolovať, či v pizzerii náhodou v nedeľu nepredávajú načierno mlieko a banány.

Zákaz nedeľného predaja nie je opatrenie sociálne, hygienické, ani kultúrne. Neexistuje žiadna „vôľa ľudu“ za zavretie obchodov. Ak by existovala, vôbec by sme sa o tejto téme nebavili, pretože by v nedeľu nikto do obchodu nechodil. Ak by aj prišiel, nikto by ho neobslúžil, pretože tých 13% zamestnancov v maloobchode s nedeľnou prácou by sa presunulo na pozície bez nedeľnej práce. Tento zákaz je kombináciou lobizmu skupiny obchodníkov, snahy získať populistické body a vnucovaním svojho pohľadu na morálku. Obeťou nie sú obchodníci, ale Slovensko.

HN, 15.6.2020

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards