Fico chce znižovať minimálnu mzdu

Poslanec Fico usporiadal tlačovku, kde prezentoval nový spôsob výpočtu minimálnej mzdy podľa Európskej sociálnej charty.

Vypočítali, že podľa tohto vzorca by mala byť minimálna mzda budúci rok 608 eur. Vo výpočte použili priemernú mzdu za rok 2018, čo je 1013 eur.

Fico chce znižovať minimálnu mzdu

Nevšimol si však, že v charte sa píše o minimálnej mzde vo výške 60% čistej priemernej mzde. A nie hrubej priemernej mzde, ako to počítali oni.

Čistá priemerná mzda za rok 2018 bola 772,93 eur. Ak z tejto mzdy vypočítame 60% dostaneme sumu 463,76 eur. To je v hrubom 572 eur.

Podľa tohto výpočtu by teda mala byť minimálna mzda budúci rok 572 eur, čo je o osem eur menej ako navrhuje jeho minister Richter. Ten navrhol pred pár dňa minimálnu mzdu na úrovni 580 eur.

Viac informácii o tlačovke a ekonomických nezmysloch, ktoré na nej zazneli nájdete vo videu na našom Youtube kanáli.

Odkaz na video: https://www.youtube.com/watch?v=vm6czOa-Ifs 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards