Emisie elektromobilu sú dvakrát vyššie
Denník N uverejnil komentár analytika Radovana Ďuranu na tému emisie elektromobilov.
Radovan Ďurana, INESS:
"Electricitymapp app zbiera aktuálne informácie o výrobe a tranzite elektriny a páruje ich s vypustenými emisiami, pre väčšinu krajín sveta. A tak sa dozviete, že napríklad v nedeľu 27.11.2022 ráno o ôsmej spôsobila výroba 1kwh v Poľsku emisie skleníkových 1026g.
Táto appka je tak skvelý nástroj pre tých, ktorí 1) potrebujú ukázať, ako green deal nefunguje (keď v Nemecku práve nefúka a nesvieti 2) potrebujú ukázať, ako OZE fungujú (slnečno, silno fúka) 3) chcú vedieť, kde, kedy ako a koľko emisií vzniká.
Ešte pred 10 dňami by bol ten údaj za Poľsko necelých 700g. Doteraz appka vychádzala z priemerných údajov pre celú Zem na základe údajov modelov IPCC (to je ten „vedecký konsenzus“). Autori appky ale zmenili metodiku tak, aby každá krajina vo výpočte emisií mala skutočné a celkové emisie. Čo to znamená?
Napríklad vo výrobe elektriny z uhlia sú zahrnuté celkové emisie od ťažby uhlia až po zavretie danej elektrárne. To znamená, že emisný faktor v danej krajine zohľadňuje vyspelosť miestnej elektrárne, či kogeneráciu (elektráreň nielen vyrába elektrinu, ale dodáva aj teplo na vykurovanie). Medzi krajinami tak nastali veľké rozdiely.
Nemecká uhoľná elektráreň tak vyrobí 1kwh s priemernými emisiami 1152g, poľská 1104g. Slovenská plynka s emisiami 468g, ale rumunská 1125g. Kogenerácia (využívanie tepla pri výrobe elektriny) v Rumunsku je zjavne neznámy pojem."
Celý článok zo dňa 1.12.2022 si môžete prečítať tu.