Ekonomický newsfilter: Súťaž programov koalícia vzdala, podľa zástupcov podnikateľov má naj ponuku SaS

Denník E uverejnil článok s hodnotením INESS. 21. 02. 2020.

Ekonomický newsfilter: Súťaž programov koalícia vzdala, podľa zástupcov podnikateľov má naj ponuku SaS

1. V troch nezávislých hodnoteniach volebných programov vyhrala SaS, koalícia programy odflákla 

Krátko pred voľbami ponuku politických strán hodnotia viaceré nezávislé inštitúcie.

Pozreli sme sa na analýzy Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS), Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) a Nadácie Zastavme korupciu, ktoré sa sústredili na ekonomickú časť programov,   verejné financie a podmienky na podnikanie.

Neziskovky nemohli hodnotiť programy Smeru-SD a ĽSNS, ktoré volebné programy nezverejnili, nepotešili ich ani príliš stručné programy SNS a Mosta-Híd.

Na čom najviac záleží podnikateľom: PAS vlani v novembri sformulovala takzvané desatoro požiadaviek podnikateľov na politické strany.

Sú v ňom typické biznisové priority ako zníženie daní a odvodov z práce, odbúranie byrokracie a uľahčenie podnikania, podpora hospodárskej súťaže a otváranie spoločného trhu EÚ.

No na prvých miestach desatora má PAS zlepšenie vzdelávania, očistu verejného života a ďalej aj ozdravenie verejných financií, zvyšovanie efektívnosti verejného sektora a transparentnosť.

Vo všetkých troch inštitúciách dostal najlepšie hodnotenie program strany Sloboda a Solidarita.

Prečo najviac bodovala SaS:

* Program má 370 strán, je možno až príliš podrobne rozpracovaný do 1144 bodov, strana v ňom zrecyklovala a dopracovala svoju Agendu 2020 spred štyroch rokov, ale INESS program aj tak komentuje, že „žiadne radikálne reformy nečakajte“.

* SaS prezentuje priaznivé podnikateľské prostredie ako svoju hlavnú prioritu. Ako jedna z mála strán navrhuje aj zmeny v Zákonníku práce.

* INESS doteraz zverejnil 5 častí hodnotenia programov (daňová politika, podnikateľské prostredie, pôdohospodárstvo, školstvo a zdravotníctvo hodnotené aj s ďalšími partnermi), SaS skončila najvyššie v každom z nich, za nimi na 2. mieste sú Za ľudí a PS/Spolu a nasledujú OĽaNO a KDH.

* Nadácia Zastavme korupciu hodnotila návrhy týkajúce sa majetkových priznaní, ochrany oznamovateľov korupcie, fungovania prokuratúry, polície a súdov. Aj v tomto hodnotení dostala SaS najviac bodov - 86 zo 100, Za ľudí 83, OĽaNO 81 a PS/Spolu 80 bodov. KDH už malo iba 60 a ostatné strany menej ako 40.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards