Dve stredné školy v Bratislave končia. Stovky detí si budú musieť nájsť novú

Denník Pravda uverejnil hodnotenie analytika Róberta Chovanculiaka k rušeniu vybraných stredných škôl. 

Dve stredné školy v Bratislave končia. Stovky detí si budú musieť nájsť novú

Ako povedal, na Slovensku vo všeobecnosti nemáme problém s rušením kvalitných škôl, ale s nerušením nekvalitných.

Róbert Chovanculiak, INESS: 

„VÚC sú zriaďovateľmi stredných škôl, a preto od nich očakávam, že budú aj manažovať sieť svojich škôl, k čomu patrí aj ich rušenie. Ide tak o legitímny a prirodzený krok v čase, keď nám dlhodobo klesá priemerný počet žiakov na stredných školách. Práve otázka nekvality mala byť rozhodujúca pri konečnom rozhodnutí či zrušiť alebo ponechať školu v činnosti. Zopakujem dôležitú myšlienku, že na Slovensku vo všeobecnosti nemáme problém s rušením kvalitných škôl, ale s nerušením nekvalitných. Len medzi základnými školami máme 50 škôl, kde sa vzdeláva 20-tisíc žiakov, a títo nedosiahnu počas svojho vzdelania ani základnú úroveň vzdelania. Toto sú školy, pri ktorých by sa zriaďovatelia mali zamyslieť, či zvládajú ich manažovanie a či by nebolo lepšie pre všetkých vrátane detí aby školu prebral iný zriaďovateľ alebo operátor škôl. Tento proces by mohla uľahčiť a urýchliť reforma vo forme umožnenia vzniku autonómnych škôl."

Celý článok zo dňa 1.4.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards