Problém s demokraciou

Keď ide o politiku, verejnosť je neuvedomelá a chýbajú jej aj tie najzákladnejšie fakty, ktoré by potrebovala na vytvorenie kvalitných úsudkov ohľadom politických záležitostí. Nový prieskum sprostredkovaný agentúrou Ipsos-MORI upozorňuje, ako ďaleko môže táto neuvedomelosť zájsť. Okrem iného prieskum odhalil že:

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.

„Zlato bláznov“: Britský daňovník ako najväčší porazený olympiády

Americkí daňovníci si môžu pri spätnom pohľade  vydýchnuť, že pred siedmimi rokmi to spomedzi piatich finalistov nebol New York, ktorý by hostil tohtoročné letné olympijské hry. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) svojím výberom hostiteľského mesta Londýn zaistilo britským daňovníkom premrštený účet za ekonomicky najpochybnejšiu športovú udalosť na svete.

Írsko na ceste k zotaveniu

Na základe bezprecedentného historického kroku, Európska únia prinútila írsku vládu, aby sa zadlžila proti svojej vôli, skrz prijatie 85-miliardového záchranného balíka, pozostávajúceho z pôžičiek MMF, EÚ a bilaterálnych úverov. Tento záchranný balík zabezpečí, že írska vláda bude pokračovať vo vyplácaní 100% nominálnej hodnoty splatných prioritných dlhopisov v tzv. zombie bankách, čo do roku 2015, kedy má byť balík vyčerpaný, navýši vládny dlh o viac ako 40% HDP. Napriek takýmto katastrofálnym ekonomickým podmienkam prejavuje írska ekonomika známky oživenia. V roku 2011 vytvorilo Írsko rekordne vysoký prebytok obchodnej bilancie vo výške takmer 44,7 miliardy eur, čo je o 3% viac ako v roku 2010. Čo sa týka verejných financií, rozpočet na rok 2011 priniesol pokles deficitu o ďalších 6 miliárd eur. Rozpočtové opatrenia na roky 2011 až 2014 sú z dvoch tretín realizované cez znižovanie výdavkov a jednu tretinu by mali priniesť vyššie dane. Je označovaný aj ako najviac drakonický rozpočet v dejinách štátu.

Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards