Cieľom sú vyššie čisté príjmy, nie vyššia minimálna mzda

Všetci chceme, aby Slováci mali vyššie mzdy. Otázka nie je „či“, ale „ako“. Na Slovensku medzi politikmi a verejnosťou panuje presvedčenie, že pomôže zvyšovanie minimálnej mzdy. Na prvé počutie to znie ako logický plán. Zakážeme vyplácať nízke mzdy a podnikatelia budú musieť vyplácať vyššie. Kiežby sa dal blahobyt v spoločnosti budovať takto jednoducho!

Cieľom sú vyššie čisté príjmy, nie vyššia minimálna mzda

Áno, minimálna mzda niektorým zamestnancom pomôže. Zvýši im mzdu. Aj keď často za cenu zníženia nefinančných benefitov, pracovného úväzku, zhoršenia pracovných podmienok a zvýšenie pracovného vyťaženia.

Hlavný problém minimálnej mzdy sú však tí, ktorí ju nepoberajú. To sú prepustení ex-zamestnanci, alebo nezamestnaní, ktorí prácu ani nemali. To sú aj podnikatelia, ktorí nezaložia svoj biznis. Nech už na ministerstve práce schvália akúkoľvek minimálnu mzdu, skutočná minimálna mzda bude vždy nula eur. To je mzda, ktorú poberajú ľudia bez práce. Ľudia, ktorí nedokázali svojou produktivitou pokryť minimálne náklady na svoje zamestnanie. Inými slovami - neoplatí sa ich zamestnať.

Teraz sa môžeme sporiť a ohadzovať štúdiami, koľko takýchto ľudí bude. Niektoré štúdie hovoria, že len minimum, iné že trocha viac a ďalšie hovoria, že minimálna mzda má vážne negatívne dopady. Tieto akademické debaty majú zmysel, keď sa rozprávame o miernom zvýšení nie vysokej minimálnej mzdy, v normálnych podmienkach. To nie je prípad Slovenska.

U nás sa z minimálnej mzdy stal politický marketingový nástroj, na ktorý naskakujú neinformovaní voliči a naivní aktivisti. Vo veľkosti minimálnej mzdy vzhľadom na mzdovú úroveň sme na špici krajín EÚ. My nie sme Nemecko, kde tvorí minimálna mzda menej ako 40 % priemernej mzdy, u nás je tento pomer nad 50%. A do toho máme problémy s dlhodobo nezamestnanými, s chudobnými okresmi, ľuďmi bez vzdelania a marginalizovanými osadami.

Ale ak chcú politici úprimne pomôcť ľudom s nízkymi mzdami, môžu im znížiť daňovo-odvodové zaťaženie. Ešte v roku 2015 platil človek s minimálnou mzdou z vytvoreného eura na daniach a odvodoch 30 centov, dnes je to 40. Priestor na znižovanie je obrovský. Do toho.

Tému minimálnej mzdy sme spracovali do videa s 10 otázkami ministrovi práce.

Trend, 18.9.2021

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards