Čaká nás najpomalší rast platov za sedem rokov

Róbert Chovanculiak sa pre Hospodárske noviny vyjadril k rastu miezd vo verejnom sektore. 20. 02. 2020.

Čaká nás najpomalší rast platov za sedem rokov

Kým v priemysle idú nahor platy len veľmi pomaly, odlišne je to vo verejnej správe, kde budú zamestnanci víťazmi tohtoročného zvyšovania miezd. Ich zárobky očistené o infláciu pôjdu nahor najviac zo všetkých sektorov – o 5,5 percenta.

„To, že najväčší rast zaznamená verejný sektor, znamená, že politici využili fiškálne dobré časy na politickú predvolebnú kampaň,“ skonštatoval analytik inštitútu INESS Róbert Chovanculiak.

Výrazné zvýšenie platov pre verejnú správu vláda dohodla v kolektívnych zmluvách ešte v roku 2018. S tým, že ich platy počas dvoch rokov stúpli každoročne o desať percent a celé to stojí 1,6 miliardy eur.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards