Budúca vláda bude konsolidovať verejné financie

Rádio Expres odvysielalo dňa 21.9.2023 komentár analytika Radovana Ďuranu k extrémnemu dlhu verejných financií. 

Budúca vláda bude konsolidovať verejné financie

Ako uviedol ekonomický rast nie je silný a zodpovednosť za tento stav je podľa neho na pleciach politikov. Dôvodom sú podľa neho nezodpovedné opatrenia a tiež neadresné plošné rozdávanie peňazí.

Radovan Ďurana, INESS

"Musia občanom podať pravdu. Tá pravda je, že my si každé šieste euro, ktoré vyplatíme občanom na dávkach, musíme požičať a to si myslím, že každý človek so sedliackym rozumom pochopí, že takto na dlh sa nedá existovať, nedá žiť. Opatrenia pocítia aj občania. Bude to nepríjemné, bude to náročné na komunikáciu, ale toto je objektívna realita. To sa nebavíme o nejakej hrozbe v budúcnosti, ale my už teraz máme prázdnu chladničku. Keby sa podarilo znížiť výdavky na mzdy o 10 %, tak dostaneme 1,2 miliardy, to je najjednoduchší a najväčší spôsob, ako už škrtnúť peniaze a potom nám tam chýba minimálne miliarda až miliarda a pol."
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards