Zlé záplaty na rozpočtové diery
Každé ôsme euro, ktoré štát minie v budúcom roku, si musí požičať. Takto zlé hospodárenie zažilo Slovensko naposledy v roku 2010. V čase dvojcifernej inflácie, konkrétne extrémne vysokých cien energií, to nie je až také prekvapujúce.
Táto vláda sa opustila
Vláda plánuje použiť jednu miliardu eur na navýšenie platov verejných zamestnancov. Počas najbližších dvoch rokov vzrastú ich mzdy o 21,2 %. To je v zásade suma, ktorá pokrýva očakávanú infláciu na tento a budúci rok. Vláda tento krok oznamovala na pompéznej tlačovke ako výbornú správu, ale zabudla oznámiť dva veľké problémy: „Čo zamestnanci v ostatných odvetviach?“ a „Čo na to verejné financie?“.
Rozpočet sa dá zostaviť aj bez vyšších daní
Súčasné balíčkové turbulencie priniesli tvrdenie ministra financií o nemožnosti zostaviť rozpočet verejných financií bez vyšších a nových daní. Takéto tvrdenie považujeme za mýtus, ktorý financmajstri oprašujú pomerne často. Zamieňajú si pritom slovíčko „nedá sa“ so slovíčkom „nechceme“.
Je bankrot Slovenska reálna možnosť?
Aktuálny sociálny balíček za viac ako miliardu definitívne potvrdil, že táto vláda ide vo verejných financiách kamikadze systém.
Vysoké deficity znižujú bohatstvo Slovenska
Slovenská vláda poslala Európskej komisii dokument Program Stability, v ktorom na budúci rok plánuje pokračovať vo vysokých výdavkoch a s rovnakým štrukturálnym saldom ako v tomto roku. To znamená, že aj v roku 2022, v ktorom nie je dôvod predpokladať masívne dopady pandemických opatrení, bude štát hospodáriť so schodkom 5,5 %.
Čo s Kičurovými rezervami
O štátnych hmotných rezervách sme počuli najmä vďaka Kajetánovi Kičurovi. Toto meno bude ešte nejakú dobu spojené s netransparentným a nehospodárnym nakladaním s verejnými financiami počas koronakrízy. Štátne hmotné rezervy však existovali pred Kičurom a budú aj po ňom.
Šetrenie nie je neslušné slovo
Pandémia náhle zmenila mnohé zabehané vzorce v spoločnosti. Nezdravíme sa podaním ruky, nechodíme do školy, ani do krčmy. Mnohé sa zmenilo aj v hospodárskej politike.
Bude to drsné
Predstava, že odstránenie korupcie odkryje v rozpočte voľné miliardy, je naivná.
Vedia, čo ich čaká?
Nová vláda sa začína pomaličky utriasať. Postavy na ministerských kreslách začínajú dostávať kontúry. Nálada je dobrá, nová koalícia behá s vyhrnutými rukávmi, že čo všetko ide meniť.
Viac vody
Návrh rozpočtu na rok 2020 prináša asi len jeden ako-tak prekvapujúci moment. Štát zaplatí za dôchodcov, deti a ostatné neaktívne osoby viac do zdravotných poisťovní. V minulom rozpočte plánoval v roku 2020 len 790 mil. eur, teraz toto číslo prisolil o slušných 352 mil. eur. Viac ale neznamená vždy viac. Kým v roku 2017 tvorili tieto platby 28% zdrojov, realita roku 2019 bude zhruba 23%, v roku 2020 by to malo byť 21,4% a o rok neskôr 20,7%. Hoci baviť sa dnes o rozpočte 2021 asi veľký zmysel nemá.