Vysoké deficity znižujú bohatstvo Slovenska
Slovenská vláda poslala Európskej komisii dokument Program Stability, v ktorom na budúci rok plánuje pokračovať vo vysokých výdavkoch a s rovnakým štrukturálnym saldom ako v tomto roku. To znamená, že aj v roku 2022, v ktorom nie je dôvod predpokladať masívne dopady pandemických opatrení, bude štát hospodáriť so schodkom 5,5 %.
Čo s Kičurovými rezervami
O štátnych hmotných rezervách sme počuli najmä vďaka Kajetánovi Kičurovi. Toto meno bude ešte nejakú dobu spojené s netransparentným a nehospodárnym nakladaním s verejnými financiami počas koronakrízy. Štátne hmotné rezervy však existovali pred Kičurom a budú aj po ňom.
Šetrenie nie je neslušné slovo
Pandémia náhle zmenila mnohé zabehané vzorce v spoločnosti. Nezdravíme sa podaním ruky, nechodíme do školy, ani do krčmy. Mnohé sa zmenilo aj v hospodárskej politike.
Bude to drsné
Predstava, že odstránenie korupcie odkryje v rozpočte voľné miliardy, je naivná.
Vedia, čo ich čaká?
Nová vláda sa začína pomaličky utriasať. Postavy na ministerských kreslách začínajú dostávať kontúry. Nálada je dobrá, nová koalícia behá s vyhrnutými rukávmi, že čo všetko ide meniť.
Viac vody
Návrh rozpočtu na rok 2020 prináša asi len jeden ako-tak prekvapujúci moment. Štát zaplatí za dôchodcov, deti a ostatné neaktívne osoby viac do zdravotných poisťovní. V minulom rozpočte plánoval v roku 2020 len 790 mil. eur, teraz toto číslo prisolil o slušných 352 mil. eur. Viac ale neznamená vždy viac. Kým v roku 2017 tvorili tieto platby 28% zdrojov, realita roku 2019 bude zhruba 23%, v roku 2020 by to malo byť 21,4% a o rok neskôr 20,7%. Hoci baviť sa dnes o rozpočte 2021 asi veľký zmysel nemá.
INESS opäť súčasťou Politickej akadémie
Politická akadémia je expertný nadstranícky vzdelávací program pre tých, ktorí chcú politiku robiť zodpovedne, korektne, a s prehľadom. Cieľom programu je pomôcť v politike presadzovať kompetentnosť, kritické myslenie, a vybaviť absolventov nástrojmi a zručnosťami na správu vecí verejných bez ohľadu na ideológiu - program nepreferuje konkrétne politické strany, ale snaží sa poskytnúť komplexný pohľad na politické spektrum.
Dva rozpočtové rekordy
Rozpočet pre zdravotníctvo na rok 2019 má byť rekordne vysoký. Tak ako tie pred ním. V rastúcej ekonomike nič zvláštne, schopnosť minúť vyzbierané nie je nijak náročná disciplína. Tento rozpočet drží aj iný rekord. Príspevok za poistencov štátu má byť najnižší od roku 2009 a vďaka tomu aj celý rozpočet kapitoly Ministerstva zdravotníctva.
Hodnota kilometra cesty za peniaze
Plytvanie môže mať rôzne formy. Niekedy je plytvaním aj to, čo sa na prvý pohľad nemusí zdať ako plytvanie. Ak použijete verejné zdroje na vybudovanie kilometra diaľnice, otázka plytvania nie je len to, či ste vysúťažili najlepšiu cenu za betón, asfalt a služby pozemných stavieb. A či neboli použité zbytočné predražené komponenty.
S deficitom na večné časy
Dobré časy vo verejných financiách nezažíva iba Slovensko ale celá Európska Únia. A je to aj vidieť na deficitoch. V roku 2017 až 9 krajín EÚ má mať vyrovnaný rozpočet. Lídrami sú naši susedia Česká republika, ktorá dosiahla prebytok viac ako 1 percento HDP. Priemerný deficit EÚ by mal byť v roku 2017 1,22 %.