Čo znamenajú emisné limity pre Slovensko

V polovici októbra sa v Bruseli rozhoduje, o koľko sa znížia emisie do roku 2030 oproti roku 1990. V súťaži o najväčšieho milovníka planéty nechce byť nikto pozadu. A tak keď šéfkomisárka von der Leyen navrhla 55% redukciu miesto pôvodnej 40%, europarlament sa nedal zahanbiť a navrhol rovno 60% zníženie.

Budúcnosť automobilov v Európe

Lada, Suzuki Jimny, Peugeot 508 GT, väčšina amerických automobiliek, možno onedlho komplet Mitsubishi... Ponuka značiek a ponuka spaľovacích motorov sa v Európe postupne zužuje. Najčastejšou príčinou sú rýchlo sa sprísňujúce emisné pravidlá. Najmä pre automobilky, ktoré nemajú EÚ ako primárny trh, prestáva dávať zmysel ponúkať tu automobily nespĺňajúce normy. A bude to ešte tvrdšie.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.

O zelenej ekonomike buďme úprimní

Jedným z pilierov plánu obnovy je vybudovanie „zelenej ekonomiky“.  Je to podobne opočúvaný termín ako „znalostná ekonomika“, či „priemysel 4.0“. Na rozdiel od nich ale nie je významovo prázdny ako tekvica na konci októbra. Bohužiaľ to, ako „zelenú ekonomiku“ prezentujú politici (nielen slovenskí) a následne mnohí novinári, je presným opakom jej obsahu.

Vzácne zeminy sú menej vzácne

Počuli ste o ytriu, europiu či terbiu? Ide o prvky z tej časti periodickej tabuľky, kam koráb poznania stredoškolskej chémie nezablúdil. Spolu 17 chemických prvkov tvorí skupinu s názvom „vzácne zeminy“ (rare earth elements). Hoci ich verejnosť nepozná, prichádza s nimi do denného styku. Majú uplatnenie v batériách, elektromotoroch, ako katalyzátory chemických procesov či vo veterných turbínach. Asi tušíte, že ich význam vo svetovej ekonomike narástol najmä v posledných dvoch-troch dekádach.

Pôdu si nedáme, po druhé

Minulý rok vláda pripravila a schválila nový zákon o nadobúdaní poľnohospodárskej pôdy. Vytvorila tak kvázi-feudálny systém, v ktorom je občanom výrazne znemožnené nakladať so svojou pôdou podľa vlastného uváženia. Akékoľvek prevody pôdy musia dostať bumážku od miestneho úradníka. Čo keby ste chceli predať rodnú hrudu Hunom na krivonohých poníkoch?

Surovinový hrnček var

Ukrajinská kríza do médií po krátkom čase vrátila tému surovín a ich vyčerpateľnosti. Autori analýz väčšinou postupujú podľa metodickej schémy, ktorú v 19. storočí zaviedol už Stanley Jevons svojim dielom The Coal Question. Teda pozrieť sa na súčasné zásoby surovín a ich spotrebu, ktorej sa prisúdi určitá dynamika (väčšinou rast). Nie prekvapujúco potom príde záver, že suroviny ako ropa či plyn sa minú v priebehu najbližších desaťročí, ak nie rokov.

Stránky

Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards