Ako je to s odvodom z nadmerných príjmov?
Energetický sektor potrebuje veľké investície, nové zdaňovanie ich spomalí. Politici, ktorí vytvorili podhubie súčasných problémov, nás chcú reguláciou cien z týchto problémov dostať.
Tlačová správa - Kladivo na ekonomickú aktivitu
Zverejnený návrh daňovej reformy obsahuje v názve chybu. Reforma nebude znamenať „Veľký tresk“, ale „Veľký trest“ pre produktívnu časť populácie.
Kažimírova krištáľová guľa
Začiatkom tohto roku vstúpilo do platnosti vládne zvyšovanie daní a odvodov. Hlavným cieľom bolo zvýšenie príjmov štátnej kasy a plátanie diery v rozpočte. Tento cieľ si však vybral tvrdú daň vo forme zhoršenia situácie na trhu práce, čo je zlou správou najmä pre 400-tisíc nezamestnaných, ktorí prácu nemajú vôbec. O vplyve zavedenia odvodov na dohodárov sme už písali na našom blogu. Dnes sa pozrieme na živnostníkov.
Zmrzačení dohodári
Je tomu už 9 mesiacov od zvyšovania daňovo-odvodového zaťaženia, súčasťou ktorého bolo aj zavedenie odvodov na dohody.
O odvodoch a superhrubej mzde
Medzinárodná poradenská sieť UHY nedávno zverejnila rebríček štátov, v ktorom hodnotila výšku odvodového zaťaženia. Zaujímala sa o výšku odvodov, ktoré musia firmy platiť za svojich zamestnancov. Pozorovaných bolo 25 štátov sveta.
Keď vláda čistí podnikateľské prostredie
Sú tomu už takmer dva mesiace, čo vstúpilo do platnosti vládou schválené zvyšovanie daní a odvodov. K dispozícii tak máme prvé čísla. Azda najväčšie dopady sa predpokladali pri pracovníkoch zamestnaných na dohodu, kde zvýšenie odvodov zaťažilo cenu práce najvýraznejšie.
Presná hodnota
O investičných stimuloch sme písali tu alebo tu. Zjavne píšeme málo, lebo investičné stimuly majú ďaleko od zrušenia, naopak, dochádza k ich spresňovaniu, niekto by povedal „zlepšovaniu“. Občan si nemôže pomôcť, ale aj v tomto prípade musí vzdať hold odbornosti úradníkom ministerstva. Posúďte sami, čo píše etrend:
2013: Sociálna demokracia proti chudobným
Rok 2012 bol v politicko-ekonomickom priestore na Slovensku pomerne bohatý. Zažili sme kauzu Gorila a demonštrácie, ktoré zamiešali karty v predvolebnom období. Dočkali sme sa predčasných volieb, ktoré umožnili zostaviť vládu jednej strany s pohodlnou parlamentnou väčšinou.
Na Slovensku sú veľké rozdiely v príjmoch
...a Ježiško nosí darčeky. Máme piate najrovnomernejšie rozdelenie čistých príjmov obyvateľstva po zdanení zo všetkých krajín OECD. Je tu väčšia príjmová rovnosť než v toľko obdivovanom Švédsku, Rakúsku či socialistickom Francúzsku. No závisť na Slovensku predáva. Aj preto bolo treba zabiť „rovnú“ daň, počas platnosti ktorej, ako vidno z tabuľky nižšie, sa príjmová rovnosť dokonca zvýšila (roky 2004-2008).
INESS Policy Note: Nižšími odvodmi za vyššiu zamestnanosť
INESS Policy Note venovaný návrhom zmien v nastavení odvodov si môžete zadarmo stiahnuť tu. Ako v ňom konštatujeme, jednou z najväčších prekážok vytvárania nových pracovných miest na Slovensku je vysoká miera odvodového zaťaženia. Tá zaťažuje a predražuje cenu práce zamestnancov, a obmedzuje tak dopyt najmä po nízkokvalifikovanej pracovnej sile. Zlepšenie situácie by mohlo priniesť zníženie odvodového zaťaženia nízkopríjmovým skupinám podľa návrhu opísaného v tomto INESS Policy Note. Návrh by podporil vznik tisícov pracovných miest a zníženie odvodov by pocítili státisíce zamestnancov.