Kto zaplatí vyššiu daň z bývania
Výmena na stoličke Ministra financií prišla práve v dobe úvodnej prípravy daňovej reformy. Jej významnou súčasťou by mal byť nárast majetkových daní, najmä dane z nehnuteľnosti, ktorej výnos by mohol v blízkej budúcnosti vzrásť 2-4 násobne.
Bola raz jedna miliarda
Vlády sa menia, zlé hospodárenie s verejnými financiami ostáva. Sú voliči hlúpi? Nedokážu vybrať tých správnych politikov? Nie. Ale vesmír verejných výdavkov je tak vzdialený a iný, že drvivá väčšina voličov nemá šancu nahliadnuť na jeho komplexnosť. Ich úplné naštudovanie a pochopenie by voličovi za jeho investovaný čas dalo jediné – hnev a nervy v kýbli.
Nie vyššej dani z bývania
Na povrch postupne prenikajú prvé náznaky veľkej daňovej reformy. Zatiaľ tušíme len to, že jej vlajkovou loďou by mala byť až 3-krát vyššia daň z nehnuteľností.
Prečo je daňová brzda dobrý nápad
Jedna zo základných poučiek ekonómie hovorí, že prvý krajec chleba vám prinesie najvyšší úžitok. Rozhodne vyšší ako druhý krajec, a ten tretí, ten už mnohým prinesie skôr náklady. Toto pravidlo klesajúceho hraničného úžitku platí všeobecne na všetky ľudské činnosti. Aj pre verejnú správu.
Stanovisko INESS k návrhu akčného plánu Globálnej stratégie znižovania škodlivých dopadov požívania alkoholu
INESS sa prednedávnom snažil presvedčiť ministertvo financií, že zvyšovanie daní na cigarety, zvlášť na nové typy konzumácie tabaku, by malo byť riadne podložené kalkuláciou priamych externalít. Nestalo sa tak, dane boli zvýšené bez ohľadu na to, či súvisiace zdravotnícke výdavky rastú alebo nie. Tentokrát je to však WHO, ktoré v návrhu akčného plánu zase hovorí nielen o zvyšovaní zdanenia výroby, či reklamy alkoholu, ale dokonca o globálnej dani z alkoholu, ktorú by WHO nie len vyberalo, ale následne v programoch rozdeľovalo. Výsledkom by tak bolo nielen vyššie zdanenie, ale aj strata dosahu a kontroly daňových poplatníkov. Svoje stanovisko k tomuto návrhu sme v rámci pripomienkového konania odoslali v spolupráci so združením think tankov EPICENTER a dúfame, že podobných názorov zaznie viac. Aby WHO nespravilo z alkoholu nový tabak s mottom "alkohol je zlý vždy a v akomkoľvek množstve", ale ostalo pri súčasnom "alkohol škodí pri nadmernej a nerozumenej spotrebe.
Dane škodia. Všetky
Pokiaľ má byť dôvodom daňovej reformy len zmena podielu priamych a nepriamych daní, je to veľmi málo a výsledok bude najskôr zanedbateľný.
Dane za každú cenu
Ľudia ostanú pri cigaretách, ktoré im síce budú škodiť viac ako alternatíva, ale do štátnej kasy prinesú viac daní.
Hodnotenie volebných programov - daňová politika
Daňová a odvodová politika predstavujú kľúčovú súčasť politických programov strán. Financovanie priorít je možné len prostredníctvom úspor vo výdavkoch, alebo dodatočným navyšovaním daňového zaťaženia občanov. Daňová politika a váha jednotlivých daní tiež významne ovplyvňuje prerozdelenie bohatstva v spoločnosti. Programy strán sa významne odlišujú v kvalite spracovania.
Viaceré strany celkom podrobne popisujú preferované zmeny v daniach, ale niektoré strany svoje návrhy na nové politiky a dávky nijako neopierajú ani o úspory vo výdavkoch ani o nové dane. V našom hodnotení získavajú vyššie body tie strany, ktoré preferujú nižšie daňovo odvodové zaťaženie a stavajú sa zodpovedne k verejným financiám.
Ako s tými daňami
Kampaň pred parlamentnými voľbami pred pár týždňami s veľkým treskom odpálila SNS. Jej dva hlavné nápady, zníženie DPH na potraviny a zníženie korporátnej dane, sme vtedy pochválili.