Autori reformy školstva by boli radšej, keby neprišla

Týždenník Trend uverejnil dňa 13.4.2023 hodnotenie analytika Róberta Chovanculiaka pripravovanej reformy školstva v rámci plánu obnovy. 

Autori reformy školstva by boli radšej, keby neprišla

Róbert Chovanculiak, INESS: 

"Po prvé, hráme sa na to, že úradníci dokážu zadefinovať jedno riešenie vhodné pre všetkých. A to tak, že sa prepíšu potrebné dokumenty lepším spôsobom. Ak majú byť dokumenty použité pre širokú paletu škôl, musia byť napísané dostatočne všeobecne, aby pokryli všetky školy v rôznych podmienkach. Lenže keď sú dokumenty sformulované príliš zoširoka, často obsahujú prázdne frázy a nejasné formulácie, čo mnohým pedagógom nemusí pomôcť. Na druhej strane dokumenty môžu presne definovať, čo a ako majú jednotlivé školy robiť, pričom sa zohľadnia všetky podmienky. Pravdepodobne to dopadne tak, že sa zdvihne odpor proti tomu, a v zásade je to nerealizovateľné. Ako príklad možno uviesť nedávnu vyhlášku, ktorú zverejnilo ministerstvo školstva. Podľa vyhlášky by mali školy umývať okná štyrikrát v priebehu jedného roka. Vyhláška uvádza, že najmenej raz za štvrť roka sa vykoná upratovanie spojené s umývaním okien, svietidiel, vykurovacích telies a podobne. My už nenecháme na rozhodovaní škôl ani takú vec, akou je umývanie okien. Práve pri týchto situáciách sa ukazuje, v akej „kazajke“ regulácií slovenské školstvo funguje."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards