Anketa: Čo hovoria na blackout učitelia, železničiari, sociologička či US Steel?

TV Noviny uverejnili článok s vyjadrením Martina Vlachynského k blackoutu. 01. 04. 2020.

Anketa: Čo hovoria na blackout učitelia, železničiari, sociologička či US Steel?

Podľa ekonomického experta Martina Vlachynského by však drastické dopady na Slovenskú ekonomiku mohol mať aj samotný blackout. "Bolo by to drastické rozhodnutie, ktoré by ďalej výrazne prehĺbilo súčasnú krízu. Malo by zmysel, ak by mala zabrániť rozsiahlym stratám na životoch. Ale z čoho premiér pri týchto úvahách vychádza? Z matematického modelu, ktorý je postavený na diskutabilných parametroch a ktorý je mimoriadne pesimistický?" opýtal sa Vlachynský, pričom zdôraznil, že podobné rozhodnutie by malo byť postavené na dátach z terénu.

"Bohužiaľ, kvôli stále veľmi nízkej miere testovania neviem povedať, ako dobre doterajšie opatrenia fungujú. Príde mi ale absurdné vyvolať miliardové straty v ekonomike preto, lebo nevieme konečne rozbehnúť testovanie (Česi len za včerajšok otestovali 6000 ľudí, Slovensko od začiatku epidémie 9100). Príklady krajín ako Kórea, Taiwan, Singapur ukazujú, že pri kvalitnom manažmente šírenia nákazy nie sú nutné drastické zákazy," uzavrel Martin Vlachynský, INESS

"Úvahy o blackoute považujeme za predčasné a nepodložené žiadnymi faktami. Pre nízku mieru testovania netušíme, ako rýchlo sa vírus na Slovensku šíri, preto by som sa viac spoliehal na český model, ktorý ukazuje oveľa nižší vrchol nákazy, než predpovedá slovenský model. Blackout bude extrémne drahý. Každý týždeň bude Slovensko stáť minimálne miliardu eur a jeho efektivita je otázna. Nákaza sa počas neho môže šíriť v rámci rodín či cez zdravotnícke zariadenia.

Musíme rátať s tým, že nákaza sa bude v nasledujúcich mesiacoch k nám opakovane vracať aj zo zahraničia. Budeme každý mesiac vyhlasovať nový blackout? Blackout naviac sťaží vytvorenie toho, čo malo byť vytvorené už včera: systému masívneho testovania. Česi včera za jediný deň otestovali 6000 ľudí, my sme za mesiac otestovali 9000. To je jediné dlhodobé riešenie."

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards