Ako by mala nová vláda zabezpečiť lacné domáce potraviny

Portál Aktuality.sk uverejnil komentár analytičky Moniky Budzák k opatreniam, ktoré vláda plánuje zaviesť proti vysokým cenám potravín. 

Ako by mala nová vláda zabezpečiť lacné domáce potraviny

Monika Budzák, INESS

"Aby sme vedeli bojovať proti inflácii, je nutné poznať jej príčiny. Vláda má len obmedzené možnosti na ovplyvňovanie cien. Rastúce ceny sú dôsledkom dlhoročnej expanzívnej menovej politiky centrálnych bánk (v tomto vlády nemajú kompetencie), ale aj zvýšenia výdavkov štátov vo forme štedrého dotovania cez systémy, ako je kurzarbeit, plán obnovy a v neposlednom rade je to aj dôsledok krátkodobejších fenoménov, ako sú najmä v prípade potravín suchá, mrazy či geopolitická situácia. Minulý rok boli témou rastúce ceny hnojív a obilia, ktoré sa však medzičasom dostali na úroveň spred ruskej invázie. Cestou do pekla je stropovanie cien ako v Maďarsku, ktoré viedlo k nedostatkom vybraných potravín, krajina napriek tomu čelila rekordnej inflácii a maloobchodný obrat zasiahol výrazný pokles. Plošné opatrenia práve prispeli k problému drahých potravín. Čím viac peňazí v obehu, tým vyšší tlak na rast cien. V posledných rokoch sme videli, že vláda bezhlavo rozdávala peniaze na opatrenia, ktorými prispievala aj ľuďom s vyššími príjmami. Dúfajme, že nová vláda pôjde cestou adresnej pomoci, na ktorú sú dnes odkázaní ľudia s najnižšími príjmami. Slovensko nie je izolovaný ostrov, ceny potravín sa odvíjajú od globálnych cien. Štát však môže pomôcť podnikateľom znižovať náklady. Nedávno napríklad ohlásili odchod zo Slovenska dve veľké potravinárske firmy. Dôvodom bolo vraj neprijateľné podnikateľské prostredie. Parlament obišiel tripartitu a svojvoľne zvýšil príplatky za prácu v noci a cez víkend, mnohým zamestnávateľom to zvýšilo náklady, čo pochopiteľne musia premietnuť do vyšších cien. Takéto nepredvídateľné kroky zvyšujú neistotu v podnikaní a majú za následok nielen odchody firiem, ale aj vyššie ceny či nerealizované investície. V oblasti pôdohospodárstva je nutné, aby došlo k sceleniu rozdrobeného pozemkového vlastníctva a zlepšil sa tak prístup k pôde aj pre nových podnikateľov."

Celý článok zo dňa 12.6.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards