EDITOR'S PICK

50 najhorších škôl na Slovensku nenaučí deti základné gramotnosti, ako im pomôcť?

Na Slovensku je  50 základných škôl, kde sa vzdeláva 20-tisíc detí, ktoré sa za 9-10 rokov nenaučia poriadne čítať, písať ani počítať. Napriek tomu, že absolvovali približne 10-tisíc vyučovacích hodín. V našej novej publikácii Ako prelomiť ľady v školstve do hĺbky ...
Kauza Zolgensma
zdravotníctvo

Kauza Zolgensma

Na Slovensku nie je asi známejší inovatívny liek, ako Onasemnogene abeparvovec, komerčne označovaný ako Zolgensma. Verejnosť fascinuje nielen možnosťou zlepšiť stav maličkých detí trpiacich smrteľnou spinálnou muskulárnou atrofiou (SMA), ale aj oficiálnou cenovkou 2 milióny eur za jednu kúru, ktorá z neho svojho času robila najdrahší liek sveta.

Zastropované nákupy

Zastropované nákupy

Hoci inflácia vo svete vykazuje mierne spomalenie, neprestáva politicky páliť. Možno dokonca viac, ako pred rokom. Aktuálne totiž vyčíňa hlavne v potravinách. Konkrétne ceny slovenských potravín nepretržite rastú už tretí rok, pričom vo februári boli podobne ako v predošlom mesiaci medziročne vyššie o 29 %. Mlieko, syry a vajcia medziročne narástli o závratných 37 %. Toto voličov bolí.

Market Finesse 2/2023

Market Finesse 2/2023

Nedokážem to vydržať, preto to spomeniem hneď tu v úvode: v INESS sme predstavili snáď najdôležitejší reformný materiál v oblasti vzdelávania za uplynulých 20 rokov. Tak a teraz pekne poporiadku.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
50 najhorších škôl na Slovensku nenaučí deti základné gramotnosti, ako im pomôcť?
školstvo vzdelávanie

50 najhorších škôl na Slovensku nenaučí deti základné gramotnosti, ako im pomôcť?

Na Slovensku je  50 základných škôl, kde sa vzdeláva 20-tisíc detí, ktoré sa za 9-10 rokov nenaučia poriadne čítať, písať ani počítať. Napriek tomu, že absolvovali približne 10-tisíc vyučovacích hodín. V našej novej publikácii Ako prelomiť ľady v školstve do hĺbky rozoberáme, čo vieme o týchto školách a navrhujeme nový postup, ako týmto deťom pomôcť.

Vedeli ste?

Domácnosti zaplatia zhruba 80% daní štátu, pretože platia spotrebné dane a DPH ako spotrebitelia a dane a odvody ako pracujúci.

Naše publikácie Všetky knihy
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards