Rozhádžu do volieb miliardy eur?!

Denník Nový Čas uverejnil dňa 2.3.2023 komentár analytika Radovana Ďuranu k návrhom v parlamente k štátnemu rozpočtu.

Rozhádžu do volieb miliardy eur?!

Radovan Ďurana, INESS: 

"Prichádzajúce voľby sú najväčším rizikom rozpočtovej udržateľnosti. Vždy sa roztrhne vrece so sociálnymi balíčkami. Obyčajne ide o nesystémové opatrenia, ktoré nemajú krytie v príjmoch štátu, teda navyšujú deficit a nepriamo tak zvyšujú daňové zaťaženie v budúcnosti. Typickou črtou týchto návrhov je, že občanom politici nikdy nepovedia, koľko ich to bude stáť. Sociálne balíčky sú prezentované ako zadarmo alebo zaplatené tými „zlými“. V skutočnosti to však je bežný daňový poplatník, ktorý ich nakoniec zaplatí. Poslanci by mali mať povinnosť identifikovať úspory alebo zdroje príjmov, ktorými chcú svoje návrhy financovať. Každý návrh by teda mal mať aj druhú stranu súčasný stav umožňuje poslancom ukazovať sa len v dobrom svetle. Aktuálne opatrenia sú nebezpečné v tom, že sa tvária ako jednorazové. Ale my veľmi dobre vieme, že nič nie je také trvalé ako dočasný vládny výdavok. Zrušenie akokoľvek nezmyselnej dávky vyžaduje veľkú politickú silu a odvahu. Výsledkom je potom tlak na zvyšovanie daní kvôli dávkam, ktoré vznikli len ako súčasť predvolebného boja. Diskusia o týchto návrhoch v situácii, keď máme schválený rozpočet s 8 mld. deficitom, mi, mierne povedané, pripadá absurdná. V skutočnosti by sa poslanci mali predbiehať v nápadoch, ako deficit znížiť, a nie naopak. Na porovnanie: 8 mld. eur dáme na všetky starobné dôchodky dohromady."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards