Biznis rekordne zvýši platy. Povinne (Hospodárske noviny)

Súčasná vláda už dnes nedostatočne platí odvody za štátnych poistencov. Vhodnejšie by bolo týmto spôsobom refinancovať sociálne poistenie, poisťovňa je len jedna a štátna, povedal pre Hospodárske noviny dňa 11.8.2014 Radovan Ďrana z INESS.

Biznis rekordne zvýši platy. Povinne (Hospodárske noviny)

Pre firmy ide o kľúčovú sumu. Tisícky podnikateľov práve podľa nej musia zvyšovať mzdu svojich zamestnancov. Doteraz im kvôli tomu z roka na rok museli pridávať k výplate zväčša okolo 10 eur mesačne. Teraz však prichádza zmena. Firmu budú musieť platy zvyšovať rekordne. Minimálna mzda totiž vzrastie o osem percent - najviac od roku 2009.

V praxi tak podnikatelia budú musieť ľuďom garantovať namiesto súčasných 352 eur minimálne 380 eur. Práve takýto rast navrhuje rezort práce. V súčasnosti minimálna mzda v čistom nedosahuje ani hranicu rizika chudoby - odôvodňuje zmenu ministerstvo.

Za normálnych okolností by po tomto kroku mali firmám automaticky vzrásť aj ich náklady. Napríklad ak zamestnávajú za najnižší plat 20 ľudí, každý mesiac by sa im mali ich zamestnanci predražiť takmer o 760 eur. Vláda však zamestnávateľom sľúbila, že nezaplatia navyše takmer nič: najnižší plat bude síce rásť, no zároveň s ním sa budú firmám znižovať odvody, ktoré za ľudí platia.

Dodržanie tohto sľubu bude kľúčové, aby sme nemuseli prepúšťať - odkazuje vláde biznis. ,,Ak by nedošlo ku kompenzácii vyšších nákladov, znamenalo by to silnú redukciu pracovných miest. A to nielen v textilnom priemysle, ale aj v príbuzných odvetviach,,, potvrdzuje generálny riaditeľ spoločnosti Makyta Marián Vidoman.

Odborníci jeho slová síce potvrdzujú, no upozorňujú na riziká. Nižšie odvody totiž nepomôžu vytvoriť viac pracovných miest ako dnes. ,,Len eliminujú navrhované nezmyselné zvyšovanie minimálnej mzdy,,, tvrdí analytik INESS Radovan Ďurana.

Podľa návrhu, ktorý mali HN k dispozícii, by sa však nemali náklady zachovať len tým firmám, ktoré platia minimum. Naopak, pocítiť znižovanie odvodov by mali všetci zamestnávatelia, ktorí platia svojim ľuďom do približne 500 eur mesačne. V praxi by tak zmenu malo pocítiť približne 200-tisíc ľudí.

Ako presne však bude odpúšťanie odvodov vyzerať v praxi, zatiaľ jasné nie je. Podľa šéfa OZ KOVO Emila Machynu vláda v súčasnosti prepočítava viaceré varianty. Ak by totiž podniky prestali úplne platiť odvody, prišli by zdravotné poisťovne ročne o príjem 170 miliónov eur.

Zvyšujú aj ostatní

Fakt je, že v raste najnižšieho platu nebude Slovensko výnimkou. Napríklad v susednom Česku zase zvýšili minimálnu mzdu prvýkrát od roku 2007 na súčasných 8500 českých korún. V Nemecku ešte donedávna žiadnu minimálnu mzdu nemali. Jej výšku stanovili len tento rok.

Odborníci sú však k štátom zavedenému minimu skeptickí. Ako povedal analytik Next Finance Jiří Cihlář, výšku mzdy by mal určovať prienik ponuky a dopytu na trhu práce. Umelé zvyšovanie môže podľa neho spomaliť oživovanie trhu práce.

Nedostatočné platby

Analytik INESS Radovan Ďurana ide ešte ďalej a neschvaľuje samotné zavedenie hranice minimálneho príjmu. Podobne skeptický je k odpúšťaniu odvodov. ,,Súčasná vláda už dnes nedostatočne platí odvody za štátnych poistencov. Vhodnejšie by bolo týmto spôsobom refinancovať sociálne poistenie, poisťovňa je len jedna a štátna,,, povedal Ďurana. Ako pritom dodáva, pracujúca chudoba sa nedá odstrániť zvyšovaním minimalnej mzdy. Zníženie odvodov je kľúčové. Ideálnym riešením je zrušenie minimálnej mzdy a dotovanie sociálnych odvodov. ,,Len táto kombinácia obsahuje zvýšenie čistého príjmu pre zamestnancov a zníženie mzdových nákladov pre zamestnávateľov.,,

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards