Štát naučil podnikateľov platiť dlhy (Hospodárske noviny)

Ako povedal dňa 16.2.2014 pre Hospodárske noviny Ján Dingaz INESS, z hľadiska bilancie rozpočtu Sociálnej poisťovne je však určite zaujímavejšie chytať veľké ryby ako malých neplatičov.

Štát naučil podnikateľov platiť dlhy (Hospodárske noviny)

Vyše 30 miliónov eur. Toľko od dlžníkov vymohla Sociálna poisťovňa v čele s generálnym riaditeľom Dušanom Muňkom v minulom roku.

Podnikateľ v minulosti rozbiehal biznis, no nedarilo sa mu. Nevládal preto platiť odvody do Sociálnej poisťovne, tak na neho štát poslal exekútorov a zablokoval biznis. Tomuto je však už koniec. Štát zvolil inú formu vymáhania dlhov od firiem a živnostníkov. A vyplatilo sa mu to. Kým v roku 2012 sa Sociálke vrátila od dlžníkov asi štvrtina z celkovej exekútormi vymáhanej sumy, vlani získala vyše tridsať percent – konkrétne viac ako 30 miliónov eur. Ide tak o najlepšie číslo za posledné tri roky. Dôvodom je podľa hovorcu poisťovne Petra Višvádera to, že všetkých dlžníkov nedávajú ihneď do exekúcie, no v prvých mesiacoch za nich rieši pohľadávky vymáhačská spoločnosť.

V praxi výber dlžôb na poistnom vyzerá tak, že vymáhači desiatkam tisícov slovenských živnostníkov a majiteľov firiem telefonujú, posielajú SMS správy a osobne ich navštevujú. Tým im dlh neustále pripomínajú a naliehajú na zaplatenie. Exekútor však takmer okamžite podnikateľom zablokoval prístup k peniazom v banke. „Ak s dlžníkom komunikovala mandátna spoločnosť, je vyššia pravdepodobnosť, že si podnikateľ viac uvedomuje povinnosť zaplatiť dlhy,“ tvrdí daňová poradkyňa z GT & C Alica Orda-Oravcová s tým, že podľa odborníkov je takýto postup logický.

Okrem služieb vymáhačov poisťovňa podľa Petra Višvádera viac zohľadňuje aj finančný stav dlžníka. Do exekúcie tak napríklad neputujú tí, od ktorých nie je možné dlh vymôcť. Na jednej strane tak poisťovni stúpa percento úspešnosti, na druhej neprichádza o ďalšie peniaze na poplatkoch. Ak ich totiž nezaplatí dlžník, exekútora vyplatí poisťovňa. A to aj vtedy, ak nevymôže ani cent.

Nie všetkým odborníkom sa tento prístup pozdáva. Sociálka by mala najmä nájsť spôsob, ako získať peniaze od takzvaných chronických neplatičov. „Z hľadiska bilancie rozpočtu Sociálnej poisťovne je však určite zaujímavejšie chytať veľké ryby ako malých neplatičov,“ hovorí analytik INESS Ján Dinga. Podľa šéfa Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimíra Sirotku sa od menších podnikateľov vymáhajú dlhy jednoduchšie preto, lebo sa obávajú úrokov z omeškania, ktoré by im výrazne skomplikovali biznis.

Prioritne by mala poisťovňa podľa odborníkov znižovať počet dlžníkov, ako aj celkový dlh. Práve ten je podľa odborníčky na sociálne veci Ľubice Navrátilovej základným kritériom na posudzovanie toho, ako je poisťovňa úspešná. Celkový dlh sa ku koncu vlaňajška podľa správy o hospodárení poisťovne vyšplhal približne na 660 miliónov eur. Od koncu roka 2012 tak narástol približne o 60 miliónov eur.

Dôvodom sú podľa odborníkov aj vyššie odvody, ktoré platia podnikatelia do Sociálnej poisťovne. Mnohí ich totiž načas nedokážu zaplatiť.

O dlhu sa podnikatelia dozvedia skôr

Nezaplatil, pretože netušil, že má dlh v Sociálnej poisťovni. S týmto má v súčasnosti problém mnoho podnikateľov. Od jari, konkrétne od apríla, by sa to však malo zmeniť. Sociálna poisťovňa totiž pre nich pripravila novinku. Podnikateľovi pošle SMS správu, v ktorej mu oznámi, že zabudol zaplatiť povinné odvody. A to ešte predtým, ako jeho pohľadávku pošle buď exekútorovi, alebo súkromníkovi na vymáhanie. „Tak toto malo byť vždy,“ hovorí výkonný riaditeľ spoločnosti Malach Consulting Peter Malach. Ako ďalej dodáva, užitočné by bolo, ak by esemesky či aj e-maily poisťovňa posielala už päť dní po tom, ako sa podnikateľ s platením omešká.
 

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 16.2.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards