Niektoré banky nemajú budúcnosť! Tvrdí šéfka bankového dohľadu (Aktuality.sk)

Spojenie záujmov národných politikov a bánk je bežné, ale aj nebezpečné. Môže viesť napríklad k oddaľovaniu riešenia chorých bánk či využívaniu bánk na nepriame financovanie politických zámerov - najmä vtedy, ak je možné náklady týchto krokov preniesť na iné štáty tak, ako to je v eurozóne, konštatoval pre portál Aktuality.sk dňa 13.2.2014 Martin Vlachynský z INESS.

Niektoré banky nemajú budúcnosť! Tvrdí šéfka bankového dohľadu (Aktuality.sk)

Európa sa musí pripraviť na pád bánk. Šéfka európskeho bankového dohľadu tvrdí, že niektoré banky jednoducho nemajú budúcnosť.

Daniele Nouy je šéfka pre európsky bankový dohľad. V rozhovore pre Financial Times obhajuje vznik tejto inštitúcie, ale varuje aj pred tým, že niektoré banky čaká zánik.

„Musíme akceptovať, že niektoré banky nemajú budúcnosť ,“ povedala Daniele Nouy, šéfka jednotného mechanizmu pre bankový dohľad v EÚ (SSM) v rozhovore pre Financial Times (FT): „Budú potrebovať nové ciele, pretože inak kontrolovane zomrú. Je to veľmi dôležité pre finančnú stabilitu. Musíme však nechať nejaké banky padnúť kontrolovane a nie spájať ich s inými inštitúciami. Cieľom nie je nekontrolovaný pád, a to je pointa.”

SSM by malo teda podľa nej riešiť situáciu ešte predtým, ako banka vyhlási krach, alebo inak bude čeliť dôsledkom krízy.

„Najväčší problém, ktorému čelíme, je nedostatočná transparentnosť v súvahách európskych bánk,“ dodáva v rozhovore Nouy s tým, že práve zvyšovanie transparentnosti má, v prípade potreby (dopad krízy na finančné inštitúcie), zvýšiť dôveru investorov.

ECB bude podľa šéfky SSM získavať dáta zo všetkých bánk: „Všetky banky budú pod dohľadom podľa jednotných pravidiel, odporúčaní, pokynov. ECB môže mať dohľad aj nad malou bankou. Je ťažké teraz povedať, ako často to budeme realizovať, ale sme odhodlaní urobiť to tak často, ako bude treba.“

Čo na to analytici?

Redakcia Aktuality.sk oslovila analytikov s otázkou, ako oni hodnotia jednotný mechanizmus pre bankový dohľad a či môže pomôcť predchádzať krachom jednotlivých bánk v tomto odvetví.

Martin Vlachynský, analytik INESS

Spojenie záujmov národných politikov a bánk je bežné, ale aj nebezpečné. Môže viesť napríklad k oddaľovaniu riešenia chorých bánk či využívaniu bánk na nepriame financovanie politických zámerov - najmä vtedy, ak je možné náklady týchto krokov preniesť na iné štáty tak, ako to je v eurozóne.

Vyňatie bankového dohľadu spod vplyvu lokálnych záujmov je preto krokom vpred, ostáva tu však jedna veľká otázka. Pretavia sa jeho zistenia do nejakej akcie? Nebude tu politický tlak pokračovať v prerozdeľovaní ziskov? Preto spoločný dohľad považujem za pozitívny, ale spoločný rezolučný fond už môže vyvolávať morálny hazard.

Ronald Ižip, analytik Trim Broker

Štáty eurozóny si prirodzene chránia svoj vlastný bankový sektor a národní regulátori ho preto často hodnotia lepšie, ako v skutočnosti na tom je. V takomto prostredí dokáže jednotný bankový dohľad byť objektívnejší a predvídať potenciálne riziká bánk. A keďže bilancie európskych bánk sú na tom zle, jeden z nutných spôsobov, ako sa popasovať s týmto problémom, je jednotný mechanizmus pre bankový dohľad.  

Peter Bárdy

Aktuality.sk, 13.2.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards