Zaplatíme za chyby vlády vlastným majetkom? Nemecko hovorí o novom zákone (Aktualne.sk)

Ako povedal dňa 31.1.2013 Martin Vlachynský z INESS, Bundesbanka nemôže vytvoriť zákon pre iné krajiny. Banka môže len navrhnúť opatrenia, ktoré dosiahnu viac publicity. Aj keď ako hovorí, lepším riešením je, ak sa na svoje dlhy vyskladajú obyvatelia krajiny a nie celá Európa.

 Zaplatíme za chyby vlády vlastným majetkom? Nemecko hovorí o novom zákone (Aktualne.sk)

Zavedenie dane z majetku. Takéto opatrenie navrhuje Nemecká centrálna banka v prípade bankovej krízy v jednotlivých členských štátoch. Sú alebo nie sú občania zodpovední za hospodárenie svojej vlády?

 Členské štáty eurozóny ohrozené bankrotom by mali v budúcnosti namiesto žiadosti o pomoc od ostatných štátov najprv zaviesť jednorazovú daň z majetku. V novej mesačnej správe to navrhla Deutsche Bundesbank, teda Nemecká centrálna banka.

Podľa banky by to zodpovedalo princípu národnej zodpovednosti, podľa ktorej sú daňoví poplatníci zodpovední za záväzky vlády. Požičanie peňazí z iných členských štátov by tak bola posledná obranná línia, aj to iba vo výnimočných prípadoch. Zavedie podobné legislatívne opatrenie aj Slovensko? 
Nespravodlivé aj správne

Podľa analytika Martina Vlachynského z INESS nemôže v prvom rade Bundesbanka vytvoriť zákon pre iné krajiny. Banka môže len navrhnúť opatrenia, ktoré dosiahnu viac publicity. Aj keď ako hovorí, lepším riešením je, ak sa na svoje dlhy vyskladajú obyvatelia krajiny a nie celá Európa.

K tomuto návrhu sa prikláňa aj vedúci liberálov Richard Sulík (SaS), podľa ktorého nie je presadenie zákona u nás reálne. „Považujem za správne aby boli najskôr vyčerpané iné možnosti predtým ako budú postihnutí daňovníci v iných krajinách, ale nepovažujem za šťastné, že daňovníci tej danej krajiny by mali situáciu zachraňovať,“ vysvetľuje poslanec.

 Pri zavedení alebo nezavedení opatrenia sa Ministerstvo financií spolieha v prvom rade na bankovú úniu. Pričom rezort zdôraňuje, že východiskovou pozíciou pre Slovensko je, aby náklady na riešenie problémových bánk primárne znášali banky, nie daňoví poplatníci.

Zodpovednosť občanov za konanie vlády ale vidí kritickejšie viacero odborníkov. Podľa Petra Goliaša z INEKO je práve správne, aby občania ako voliči niesli dôsledky za prípadný bankrot. Takto by sa vraj mohla zvýšiť šanca, že sa ľudia začnú viac zaujímať o stav verejných financií vo svojom štáte.
Riziká celoplošnej dane

Samotný zákon si nesie aj svoje riziká. Daň by sa dotkla všetkých, no tou najzraniteľnejšou skupinou by boli najchudobnejší.

„Doplácajú na to všetci, ktorí majú v banke úspory, nakoľko je predpoklad, že práve cez banky by vláda toto opatrenie vynucovala. Toto opatrenie nepovažujem za vhodné ani prakticky ani morálne, nakoľko je to opatrenie, ktoré odporuje právu na súkromný majetok a dáva veľmi nebezpečnú zbraň do rúk vláde vo vzťahu k občanom,“ hodnotí analytik Martin Reguli z Nadácie F.A. Hayeka.

 Pokiaľ by zákon vstúpil do platnosti, rozhodne by z neho ťažili tie štáty, ktorým v dohľadnej dobe bankrot nehrozí, takže aj Slovensko, upozorňuje analytik Jiří Cihlář z Nextfinance.

Z eurovalu, a teda spoločných peňazí, by si totiž pri platnosti zákona problémová krajina ukrojila menší diel. Naopak, na juhu eurozóny by sa zákon pravdepodobne nestretol s veľkým pochopením.

Možnosťami jednorazovej dane z majetku sa už pred časom zaoberal aj Medzinárodný menový fond. K zníženiu zadlžovania u 15 vybraných členských štátov eurozóny na úroveň koncu roka 2007 by podľa neho bolo nutné uvaliť na majetok domácností približne desaťpercentnú daň.

Andrea Mačošková

Aktualne.sk, 31.1.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards