Brusel od nás chce ešte viac zelenej energie (Hospodárske noviny)

Podľa Martina Vlachynského z INESS nové jadrové bloky nemusia vyrábať ekonomicky efektívne. Ceny elektriny na burze sú totiž nízke a jadrové elektrárne sú drahé. Čiže investičná návratnosť je na hrane a v budúcnosti sa bez dotácií jadrovej energie môže ešte predĺžiť, dodal pre Hospodárske noviny dňa 30.1.2014.

Brusel od nás chce ešte viac zelenej energie (Hospodárske noviny)

Takmer polovica elektriny vyrobenej v Európe má byť z obnoviteľných zdrojov energie. Taký je cieľ Bruselu do roku 2030, ktorý chce viac chrániť životné prostredie, a preto uprednostňovať napríklad slnečnú či veternú energiu pred tradičnými zdrojmi, ako sú uhlie, plyn či jadro.

Záväzok má splniť Európska únia ako celok a prispieť musí aj Slovensko.

Práve zelená energia u nás spôsobila značný nárast ceny elektriny – na dotácie obnoviteľných zdrojov ročne doplácame na faktúrach približne 250 miliónov eur.

Reálna hrozba

Hoci dnes ešte nie je jasné, koľko prispejeme k celkovému 45-percentnému podielu zelenej elektriny v Európe, ďalšie zdražovanie nás môže čakať aj v budúcnosti. „Podľa analýz úradu je cieľ síce dosiahnuteľný, avšak s výrazným dosahom na ceny energií, a to nielen elektriny,“ odkázal predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík.

Práve on má pod palcom ceny energií pre domácnosti a jeho rozhodnutia výrazne ovplyvňujú aj faktúry pre firmy. Na Slovensku totiž podporu obnoviteľných zdrojov započítava úrad do takzvanej tarify za prevádzkovanie systému, ktorá je súčasťou konečnej ceny pre domácnosti aj podniky.

Plánu Bruselu sa bude musieť prispôsobiť aj naše ministerstvo hospodárstva a pripraviť novú stratégiu podpory zelenej energie. Zatiaľ na to má dosť času, keďže stále platí náš cieľ do roku 2020 – obnoviteľné zdroje musia dovtedy tvoriť 14 percent z celkovej energetickej spotreby. „Otázka ceny elektriny pre spotrebiteľa a konkurencieschopnosť nášho priemyslu podmieňuje ďalšie smerovanie v oblasti podpory obnoviteľných zdrojov,“ reagoval hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič.

Signál pre investorov

Rozšírenie zelenej energie však nemusí podľa analytika Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Petra Marčana nutne spôsobiť zdražovanie. Čím viac sa totiž obnoviteľné zdroje využívajú, tým lacnejšie sú nové technológie a dotácie preto klesajú.

Zároveň upozorňuje aj na to, že Brusel ešte môže svoje rozhodnutie upraviť podľa potreby, keďže rok 2030 je ešte ďaleko. „Stanovovanie takýchto cieľov je politickým rozhodnutím, samozrejme, pre investorov je dôležité vidieť, kde je priorita v oblasti energetiky,“ dodal Marčan.

Zatiaľ čo únia plánuje podporovať obnoviteľné zdroje, Slovensko ešte stále vidí budúcnosť v jadrovej energii. Ministerstvo hospodárstva preto počíta s výstavbou novej atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Ako však upozorňuje analytik INESS Martin Vlachynský, nové jadrové bloky nemusia vyrábať ekonomicky efektívne. Ceny elektriny na burze sú totiž nízke a jadrové elektrárne sú drahé. Čiže investičná návratnosť je na hrane a v budúcnosti sa bez dotácií jadrovej energie môže ešte predĺžiť.
 

Miroslav Pejko

Hospodárske noviny, 30.1.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards