Anketa: Kedy sa zamestnanosť v menších firmách dostane na predkrízovú úroveň? (Hospodárske noviny)

Ako uviedol Ján Dinga z INESS na margo vrátenia zamestnanosti v malých podnikoch do obdobia spred krízy, závisí to od mnohých externých faktorov, ktoré dnes nepoznáme. Vláda však môže odstrániť prekážky, ktoré vyššej zamestnanosti kladie sama, a to znižovaním daňovo-odvodového zaťaženia predražujúceho cenu práce a spružnením Zákonníka práce predražujúceho prepúšťanie, a teda aj zamestnávanie, povedal pre Hospodárske noviny dňa 14.10.2013.

Anketa: Kedy sa zamestnanosť v menších firmách dostane na predkrízovú úroveň? (Hospodárske noviny)

Ján Dinga, INESS

Závisí to od mnohých externých faktorov, ktoré dnes nepoznáme. Vláda však môže odstrániť prekážky, ktoré vyššej zamestnanosti kladie sama, a to znižovaním daňovo-odvodového zaťaženia predražujúceho cenu práce a spružnením Zákonníka práce predražujúceho prepúšťanie, a teda aj zamestnávanie.

Jiří Cihlář, Next Finance

Počítame, že by to mohlo nastať na konci budúceho roka, ale pravdepodobne až v roku 2015. Musí sa totiž upokojiť kríza v eurozóne. Tým by sa mal stabilizovať zahraničný dopyt. Potom je tiež nutné, aby sa na Slovensku vytvorilo stabilné podnikateľské prostredie. Vláda musí predovšetkým ustúpiť od častých zmien zákonov.

Martin Baláž, Slovenská sporiteľňa

Očakávame, že nové pracovné miesta začnú v ekonomike vznikať až pri raste vyššom než 3 percentá. To, žiaľ, zrejme nedosiahneme ani na budúci rok. Plánované zavedenie daňových licencií by mohlo v niektorých prípadoch viesť k ďalšej redukcii počtu zamestnancov.

Martin Reguli, Nadácia F. A Hayeka

V prvom rade na zmenu súčasného stavu je potrebné zmeniť atmosféru voči podnikateľom a malým a stredným podnikom, ktoré sa momentálne stali terčom konsolidačných opatrení tejto vlády a stávajú sa až ideologickým nepriateľom viacerých politikov.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 14.10.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards