Aj vysokopríjmoví rátajú peniaze

Časť konsolidačného balíčka novej vlády má zasiahnuť vysokopríjmové obyvateľstvo,   najmä cez progresívne zdanenie a zvýšenie odvodových stropov. Tieto opatrenia prinesú do rozpočtu nízke príjmy vzhľadom k celkovému objemu konsolidácie a majú skôr „marketingový“ charakter.

Aj vysokopríjmoví rátajú peniaze

Aký bude reálny dopad týchto opatrení? Konkrétne čísla sa dajú len hádať, ale môžeme si pomôcť malým príkladom. Človeka s príjmom 3333 euro budú nové opatrenia stáť okolo 280 euro. Pre človeka s priemerným slovenským platom 800 euro by takou pomernou sumou bolo  67 euro. To nie sú peniaze, ktoré by si ľudia len tak bez mihnutia oka nechali každý mesiac strhnúť z platu.

Možných reakcii je niekoľko. Na jednej strane je to najmä optimalizácia príjmu z daňového hľadiska (vyplácanie odmeny cez dividendy, prípadne cez rôzne benefity), alebo priamo cielené zníženie odpracovaných hodín. Ďalším efektom bude naklonenie misiek váh v prospech zahraničných pracovných ponúk u slovenských expertov, ale aj zahraničných zamestnancov, ktorí zvažovali príchod na Slovensko. Nemôžeme sa pritom odvolávať len na daňové sadzby v jednotlivých štátoch. Zamestnanci zvažujú celý komplex faktorov, vrátane toho, aké služby štát za vybraté dane poskytuje. V prípade, že sa len zvýši daňová sadzba a nijak nezlepšia poskytované služby, bude efekt pre Slovensko automaticky negatívny.
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards