Klamstvá do poslednej sekundy

„Keď sa situácia stáva vážnou, musíte klamať!“ - šéf eurogroup Jean-Claude Juncker

Otvorené klamanie do očí občanov EÚ sa stalo bežným nástrojom euroúradníkov, ktorí za zavretými dverami rozosielajú stovky miliárd EUR daňových poplatníkov kade-tade. Hoci viacerí nezávislí ekonómovia a think tanky, medzi nimi aj INESS, už dlhšiu dobu upozorňovali, že situácia Španielska je neudržateľná, z oficiálnych zdrojov sršal predstieraný optimizmus, ktorý sa neskôr zmenil na frašku. Dajme si spolu malý exkurz do nedávnej minulosti

Klamstvá do poslednej sekundy

Len pre pripomenutie, Španielsky problém nevznikol včera:

2/12/2010 - Španielsko nepožiada EÚ o finančnú pomoc. Španielsky premiér Jose Luis Rodriguez Zapatero vo štvrtok vylúčil, že krajina požiada o finančnú pomoc z fondov Európskej únie.

7/4/2011 - Španielsko tvrdí, že nepožiada o pomoc. Španielsko nebude nasledovať susedné Portugalsko a nepožiada zahraničie o pomoc. Vo štvrtok to vyhlásila španielska ministerka hospodárstva Elena.

13/4/2011 - Španielsko zrejme nepožiada o pomoc, tvrdí šéf eurovalu. Španielsko dosiahlo obrovský pokrok pri konsolidácii svojho rozpočtu a o pomoc z Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) pravdepodobne nepožiada, vyhlásil šéf fondu Klaus Regling.

Pred rokom či dvoma sa ešte mohlo jednať o ekonomický analfabetizmus. No tvrdiť, že žiadna pomoc nie je treba minútu pred tým, ako zodvihnem telefón a o pomoc požiadam, už ťažko môže byť nevedomosť:

17/5/2012 – Španielsko popiera run na banky. Minister Fernando Jimenez Latorre dodal, že Bankia – konglomerát siedmych malých bánk sformovaný v roku 2010 – má „enormnú silu“.

30/5/2012 – Španielsko popiera, že plán na záchranu Bankie bol prezentovaný ECB. Minister Luis de Guindos v stredu pre médiá poprel správy, že vláda predložila ECB plán na rekapitalizáciu Bankie cez úverové nástroje ECB.

30/5/2012 – ECB odmieta správy o rekapitalizície Bankie. ECB nebola konzultovaná a nevyjadrila žiadnu pozíciu na plány španielskych úradov rekapitalizovať hlavnú španielsku banku.

31/5/2012 – Španielsko odmieta „nezmyselné“ správy o bailoute od MMF. Španielsky minister hospodárstva odmietol reči o požiadavke na bailout od MMF ako „nezmyselný“.

31/5/2012 – Šéfka MMF Lagarde odmieta rozhovory o pôžičke pre Španielsko. Christine Lagarde rázne odmietla, že rokujú o záchrannom pláne pre Španielsko. „Absolútne nie. Neexistuje štúdia záchranného programu MMF pre Španielsko alebo diskusia o takej možnosti, v žiadnom prípade.“

3/6/2012 – Španielsko odmieta, že by ho Nemecko žiadalo použiť EFSF. "Nebol žiaden tlak, žiadna požiadavka minulý týždeň, ani pred tým,“ povedal hovorca španielskej vlády.

6/6/2012 (streda) – Španielsko popiera bailout pre banky. Španielsky minister hospodárstva bol donútený poprieť správy, že Španielsko zháňa medzinárodnú pomoc pre svoje banky.

8/6/2012 (piatok) – Madrid poprel pomoc. Minister financií Fernández Currás povedal, že informácie o žiadosti o pomoc sú falošné. Nepožiada o ňu dovtedy, kým nebude mať informácie o stave bankového sektora od audítorských firiem a Medzinárodného menového fiondu (MMF), ktorý ich zverejní v pondelok.

Mala aj slovenská vláda dáky názor? Prekvapujúco mala:

8/6/2012 (piatok, 16:45) - Španielsko o pomoc nepožiada. Bude čakať. Slovenský minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) špekulácie o telekonferencii "absolútne popiera". "Úlohou ministrov financií nie je šíriť paniku. Nebudem sa podieľať na kampani médií alebo niektorých konkrétnych politikov, ktorí žijú v duchu čím horšie, tým lepšie, " vyhlásil Kažimír na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

V tomto duchu všetci vytrvali až do posledného okamihu:

9/6/2012 (sobota, minúty pred telekonferenciou, na ktorej sa dohodla pomoc). Španielsko: bailout nie je nutný. "Nenastala žiadna zmena," odpovedala hovorkyňa na otázku, či vláda zmenila svoju včerajšiu pozíciu čeliac intenzívnym tlakom.

Ak ste si neurobili záver po klamstvách o Grécku, môžete si ho utvoriť teraz. O tom, koľko pošlú slovenskí daňoví poplatníci španielskym bankám, sa dočítate v nasledujúcom článku.

A pre pripomenutie,

podobný článok z februára

Článok pôvodne vyšiel na eurokriza.sk

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards