Euro má na mále. Niektorí ho opustia (Finweb)

Hlavné problémy eurozóny neriešime, len si neustále kupujeme čas. Dlh problémových krajín rastie, rovnako nezamestnanosť, hospodársky rast stagnuje. Možnosť rozpadu eurozóny sa nezmenšila. Európsky bankový systém a štáty majú problémy so solventnosťou, čo predznamenáva veľké náklady v budúcnosti, povedal pre Finweb Martin Vlachynský z INESS dňa 19.4. 2012.

Euro má na mále. Niektorí ho opustia (Finweb)

Prežije euro problémy Španielska a Talianska? Analytici odpovedali v ankete pre Finweb.

Hranica smrti je blízko

"Výnosy na 10-ročných dlhopisoch Španielska pozerajú do očí priamo "hranici smrti" 7% p.a., ktorá bola naposledy atakovaná na prelome novembra a decembra minulého roku. Ako hovorí história, všetky cesty vedú do Ríma a prípadny pád Madridu neznamená z nášho pohľadu kolaps eurozóny, ale jej výrazné zemetrasenie. Pádom Madridu sa však otvára cesta na Rím a jeho prípadným pádom by sa ohrozila určite celistvosť eurozóny a existencia eura."

Valér Demjan, TRIM Broker

Smrť meny eurobanka nepripustí

"Riziko kolapsu eura určite rastie, ale ECB už niekoľkokrát ukázala, že materializácia tohto výsledku nebude pripustená. Najbližšie dva roky budú veľmi ťažké. Španielsko aj Taliansko sa dostávajú do deflačnej špirály a potrebujú minimálne dva až tri roky, kým vyrovnajú svoju platobnú bilanciu a štrukturálne reformy sa prejavia v plnej sile. Skúška ohňom jadro Európy ešte len čaká."

Sven Subotič, Best Buy Investments

Euro prežije iba bez periférnych krajín

"Euro je "umelá" mena, ktorú vytvorili politické štruktúry. Keby záležalo na trhu, tak EMÚ by nikdy v takom rozsahu nevznikla. Dôležité je si uvedomiť, že Európa nie je homogénny celok. Ľudia sa po celej Európe nesťahujú za prácou a to je jedna z nevyhnutných podmienok, aby fungovala na určitom území spoločná mena. Skúsme spočítať, koľko Grékov odišlo za posledné dva roky za prácou do Fínska. Myslím, že ich veľa nebolo a to je práve spomínaný problém umelo vytvorenej meny. Euro prežije, ale niektoré krajiny z periférie budú musieť alebo budú sami chcieť z EMÚ odísť.".

Michal Valentík, Generali PPF Invest

Možnosť rozpadu eurozóny sa nezmenšila

 "Hlavné problémy eurozóny neriešime, len si neustále kupujeme čas. Dlh problémových krajín rastie, rovnako nezamestnanosť, hospodársky rast stagnuje. Možnosť rozpadu eurozóny sa nezmenšila. Európsky bankový systém a štáty majú problémy so solventnosťou, čo predznamenáva veľké náklady v budúcnosti."

Martin Vlachynský, INESS

Finweb, 19.4. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards