Anketa: Prečo má Slovensko tak veľa mladých ľudí bez práce? (Hospodárske noviny)

Ako povedal Richard Ďurana z INESS pre Hospodárske noviny dňa 13.4. 2012, Slovensko má veľa mladých ľudí bez práce, pretože ich lacná práca je predražená vysokými odvodmi, navyše im chýbajú skúsenosti a pracovné návyky, zamestnávatelia sú z týchto dôvodov pri ich zamestnávaní opatrnejší.

Anketa: Prečo má Slovensko tak veľa mladých ľudí bez práce? (Hospodárske noviny)

Michal Páleník, riaditeľ Inštitútu zamestnanosti

Metodika EÚ počíta medzi nezamestnaných aj tých mladých ľudí, ktorí študujú, čo podľa mňa nie je šťastné riešenie. Ak by sa hovorilo iba o mladých ľuďoch, ktorí nemajú prácu a ani neštudujú, tak u nás by to bolo približne 14 percent, čo nie je málo, ale ani žiadna katastrofa. Príčin je pomerne veľa. Medzi tie hlavné patrí kríza a s tým súvisiaci nedostatok nových pracovných miest, demografické zmeny, financovanie školstva, absentujúce prepojenie školstva a trhu práce.

Peter Goliáš, riaditeľ inštitútu INEKO

Medzi hlavné príčiny patria vysoké odvody pre zamestnancov s nízkym príjmom, nízka efektívnosť rekvalifikačných kurzov a chýbajúca stratégia štátu pri vyhľadávaní a podpore, respektíve útlme škôl, ktoré produkujú najviac nezamestnaných absolventov.

Richard Ďurana, riaditeľ inštitútu INESS

Pretože ich lacná práca je predražená vysokými odvodmi, navyše im chýbajú skúsenosti a pracovné návyky, zamestnávatelia sú z týchto dôvodov pri ich zamestnávaní opatrnejší.

Martin Prokop, analytik spoločnosti Next Finance

Na Slovensku panuje rekordná miera nezamestnanosti. Súkromný sektor neprijíma a štátny tiež šetrí. Na trhu práce je preto veľká zásoba voľných pracovných síl. Medzi nimi sú aj ľudia, ktorí disponujú istými pracovnými skúsenosťami a práve títo ľudia sa na trhu uplatnia skôr ako absolventi škôl bez praxe.

Peter Podstupka

Hospodárske noviny, 13.4. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards