DSS-ky opäť tŕpnu. Do druhého piliera môže ísť menej peňazí (Aktuálne.sk)

Odhadovať dopady je náročné, pretože tak ako dopredu nepoznáme výnosnosť investícií, takisto nevieme, aké vysoké budú dôchodky z prvého piliera. Je však pravdepodobné, že dôjde k znižovaniu najvyšších dôchodkov, preto na zníženie odvodov do druhého piliera doplatia najskôr ľudia s vyššími príjmami, komentoval zmeny druhého piliera pre Aktuálne.sk dňa 2.4. 2012 Radovan Ďurana z INESS.

 DSS-ky opäť tŕpnu. Do druhého piliera môže ísť menej peňazí (Aktuálne.sk)

BRATISLAVA - Druhý pilier prechádza neustálymi zmenami a dôchodkové správcovské spoločnosti majú dôvod byť opäť nervózne. Pár dní po voľbách sa hovorí o tom, že nová vláda zníži príspevok do druhého piliera.

Aj keď strana Smer-SD pred voľbami upokojovala, že v druhom pilieri nechce robiť zásadné zmeny, budúci minister práce Ján Richter pre Hospodárske noviny pripustil, že sa uvažuje o znížení príspevku do druhého piliera.

Nižší príspevok

V súčasnosti si zamestnanci odvádzajú z výplaty deväť percent do Sociálnej poisťovne a deväť percent do druhého piliera.

Ak by sa zmenil tento kľúč a do druhého piliera by šlo nižšie percento, znamenalo by to viac peňazí pre štátnu kasu teraz, ale vypomstilo by sa to v budúcnosti. Štát by musel z rozpočtu vyčleniť viac peňazí na vyplácanie dôchodkov.

Odhadovať dopady je náročné, pretože tak ako dopredu nepoznáme výnosnosť investícií, takisto nevieme, aké vysoké budú dôchodky z prvého piliera. Je však pravdepodobné, že dôjde k znižovaniu najvyšších dôchodkov, preto na zníženie odvodov do druhého piliera doplatia najskôr ľudia s vyššími príjmami,“ hovorí analytik Inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Čo na to DSS-ky

DSS-ky sa obávajú , že zmeny nebudú pre Slovákov dobrou správou.

„Z dlhodobého hľadiska takýto krok nemôže byť pre štát pozitívny, nakoľko so sebou prinesie zvýšenie tlaku na verejné financie v budúcnosti, čo v konečnom dôsledku dôchodcom nepomôže, skôr naopak,“ hovorí výkonný riaditeľ pre dôchodky a firemný obchod ING Juraj Dlhopolček. Zároveň však dúfa, že  vláda pozve zástupcov správcovských spoločností na rokovania.

Generálny riaditeľ VÚB Generali Viktor Kouřil pripomína, že  v roku 2025 bude na Slovensku približne o 400-tisíc dôchodcov viac, pracujúcich ale zostane zhruba rovnako.

 „Z čoho štát zaplatí týmto dôchodcom dôchodky? Keby to bolo dnes, pri priemernom dôchodku približne 360 eur to znamená ročne na dôchodky viac približne o 1,7 miliardy. Ak by to mal štát zaplatiť, musí buď drasticky zvýšiť dane alebo znížiť mieru náhrady v dôchodku a z dôchodcov urobiť bedárov,“ hovorí šéf DSS-ky.

Šéf Allianz – DSS Jozef Paška sa nechce k znižovaniu príspevku do druhého piliera vyjadrovať, keďže nepozná detaily. „V každom prípade však ide o zmenu, ktorej dopady na sporiteľa a systém ako taký sú zásadného charakteru, a preto je nevyhnutné ich starostlivo posúdiť a zvážiť,“ povedal.

Neustále zmeny

Samotný druhý pilier je už beztak trápený neustálymi zmenami. „Zákon o starobnom dôchodkovom sporení bol v priebehu siedmich rokov viac než 20-krát novelizovaný, teda o stabilizácii systému nemožno zatiaľ hovoriť,“ pripomína Dlhopolček.

Kouřil hovorí, že neustálymi zmenami sa znižuje dôveryhodnosť celého systému. Ak by sa znížil príspevok na tri alebo štyri percentá, je presvedčený, že druhý pilier by stratil svoj zmysel. „Návratnosť vložených investícií by bola prakticky v nenávratne, DSS-ky by len prežívali, neschopné prakticky realizovať akýkoľvek zisk a vrátiť  vynaložené peniaze akcionárom,“ dodáva šéf VÚB Generali.

Okrem zníženia príspevku sa má meniť v druhom pilieri nastavenie garancií a opäť sa môže zrušiť automatický vstup mladých do systému. Tieto zmeny presadzoval Smer-SD aj pred voľbami.

Stanislava Luppová

Aktuálne.sk, 2.4. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards