O útoku bratislavskej kaviarne na baníkov (Trend)

 Trend uverejnil 22.12.2016 komentár na tému neefektívnosti Hornonitrianských baní, kde sa autor odvoláva na vyjadrenie Martina Vlachynského

O útoku bratislavskej kaviarne na baníkov (Trend)

Po ďalšej návšteve Hornonitrianskych baní Prievidza sa dá o predsedovi Smeru-SD povedať, že dospel do štádia, keď akýkoľvek odlišný názor v spore o vec verejného záujmu vydáva za podlý politický útok voči sebe, svojim ľuďom a voči každému, koho sa on zastáva. Bez ohľadu na to, či v spore ide o niekoľko tisíc eur, ako to bolo v prípade promočnej akcie loga slovenského predsedníctva, alebo o miliardu eur, ako je to v prípade dotácií pre Hornonitrianske bane Prievidza.

 Už ani vedenie Slovenských elektrární nevidí ekonomický dôvod, aby sa udržiavala prevádzka tepelnej elektrárne v Novákoch, ak bude ročne generovať stratu vo výške 50 miliónov eur. Do sporu, ktorý má ekonomickú podstatu a spoločenské dôsledky, vstúpil premiér Robert Fico vyhláseniami, ktorými celú záležitosť účelovo spolitizoval.

Nováky produkujúce veľkú stratu musia odoberať uhlie od Hornonitrianskych baní, ktoré štát dotuje sumou 95,5 milióna eur ročne.

Hlasy, ktoré spochybňujú ekonomickú udržateľnosť tohto "modelu", označil premiér za útoky na baníctvo a baníkov. "Je úplne evidentné, že ľuďom z kancelárií a kaviarní v Bratislave je úplne jedno, či tú robotu budú, alebo nebudú mať," vyhlásil Robert Fico v Prievidzi a v baníckej uniforme. Lenže tým, že nasadil psiu hlavu oponentom a "bratislavskej kaviarni", nemôže zmeniť fakty. A tie hovoria jasnou rečou.

Od roku 2005 vynaložil štát na udržanie stratovej ťažby hnedého uhlia približne trištvrte miliardy eur. V septembri 2015 prijala druhá Ficova vláda rozhodnutie, že bude stratovú ťažbu podporovať až do roku 2030.

Odhaduje sa, že za to štát a jeho občania zaplatia viac než miliardu eur.

Pritom už v roku 2011 Inštitút finančnej politiky, pôsobiaci pri ministerstve financií, skonštatoval, že "mesačná podpora na baníka je vyššia ako jeho mzda". Z čoho vyplynulo, že ťažkú a nebezpečnú prácu baníkov súkromnej spoločnosti, ktorej dôsledkom je zhoršenie životného prostredia, plne dotujú občania krajiny.

Odvtedy sa zmenilo iba jedno - ak v roku 2011 podpora štátu na jedného baníka predstavovala mesačne sumu 1 800 eur, čo bolo o 700 eur viac ako mzdové náklady, tak v tomto roku štát posiela mesačne na každého baníka 2 200 eur, z čoho samotný baník dostane približne polovicu. Pritom nejde o žiadnu investíciu do budúcnosti, ale len o oddiaľovanie nevyhnutného. Ako napísal Martin Vlachynský, analytik INESS, "predlžovanie agónie baní nie je riešenie, ale odsúvanie problému. Prepustenie ľudí bude v roku 2030 rovnaký problém ako dnes, akurát ekonomika vtedy bude chudobnejšia o vyplytvanú miliardu eur".

Aj trojnásobný predseda vlády prevzal svoju funkciu so sľubom, že svoje povinnosti bude plniť v záujme občanov. Sotva je v záujme občanov, aby ročne posielali takmer sto miliónov eur súkromnej firme, keď baníci z toho dostanú približne polovicu. A nie je v záujme občanov ani to, aby premiér a predseda najsilnejšej vládnej strany naďalej udržiaval neudržateľné, hoci vláda môže pripraviť komplexný plán, ako by sa z hornonitrianskych baníkov mohli stať napríklad zamestnanci novej automobilky, ktorá bude v Nitre.

Zášť voči "bratislavskej kaviarni" vyvoláva premiér preto, aby zakamufloval, že plytvá peniazmi všetkých občanov.

Marián Leško
Trend, 22.12.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards