Najdôležitejšia zmena v odvodoch bude zrejme meškať (Sme)

 Radovan Ďurana komentoval 22.12.2016 reformu sociálnych odvodov, tzv. ročného zúčtovania pre Sme

Najdôležitejšia zmena v odvodoch bude zrejme meškať (Sme)

 Minister práce Ján Richter nedávno priznal, že ročné zúčtovanie nezačne zrejme podľa plánu.

BRATISLAVA. O reforme systému sociálnych odvodov, takzvanom ročnom zúčtovaní - sa hovorí už minimálne štyri roky. Má to byť dôležitá zmena, ktorá by mala výrazne zjednodušiť administratívu smerom k Sociálnej poisťovni.
No stále sa odkladá a je možné, že zúčtovanie nebude fungovať ani v roku 2019, čo bol posledný predpokladaný termín.

Prečo je to problém?
Ročné zúčtovanie malo úplne prestaviť systém sociálnych odvodov, ktorý je dnes v porovnaní napríklad zo zdravotným poistením omnoho komplikovanejší

"Vláda by mala daňových poplatníkov zaťažovať čo najmenšou administratívou pričom súčasný systém platenia poistného je zložitý a nákladný. Ročné zúčtovanie by ho mohlo zjednodušiť, a odstrániť túto neefektivitu," hovorí analytik Iness Radovan Ďurana.

Po zmene by podľa neho vznikla možnosť platiť len jeden sociálny odvod. To by výrazne zjednodušilo administratívu predovšetkým zamestnávateľom a živnostníkom.

Minister práce Ján Richter ale nedávno priznal, že ročné zúčtovanie nezačne zrejme podľa plánu. „V tejto chvíli neviem zagarantovať, že tá novela bude úplne pripravená,“ povedal. Minister sa pritom odvoláva na projekt Hodnota za peniaze. Tvrdí, že treba posúdiť, či by spustenie zmeny v sociálnom systémy bolo už dnes výhodné.
"Na základe Hodnotenia za peniaze spoločne s ministerstvom financií v apríli 2017 vydáme priebežné a v júni 2017 finálne odporúčania, kde v sociálnom poistení (ne)treba šetriť a čo treba optimalizovať," informoval tlačový odbor ministerstva práce s tým, že zmena si vyžaduje úpravu IT systémov v Sociálnej poisťovni.

Na základe tejto analýzy sa podľa rezortu ukáže, či má zmysel robiť ročné zúčtovanie pred zavedením jednotného výberu daní, cla a poistných odvodov, teda programu UNITAS.

Adresnejšie dávky a viac do kasy
Podľa skorších prepočtov by však mala zmena systém sociálnych odvodov priniesť navyše do štátnej kasy ročne 56 miliónov eur.

Ročné zúčtovanie nielenže by malo systém zjednodušiť, ale Sociálna poisťovňa by vďaka tomu mala dokázať každému zamestnancovi, živnostníkovi či dohodárovi vypočítať, koľko majú mesačne odvádzať.
Zúčtovanie odvodov raz za rok by mala robiť Sociálna poisťovňa podľa údajov z daňových priznaní. Z nich vie zistiť ročné príjmy zamestnanca či živnostníka a vypočítať, či musia poistné doplatiť, alebo naopak, majú preplatok. Každému to potom oznámi listom. Rovnaký systém funguje pri zdravotných odvodoch aj pri daniach.

Ako ďalej dodáva Ďurana, vďaka ročnému zúčtovaniu by štát ľahko zistil, aká je aktuálna príjmová situácia daňovníka, čo by mohlo byť použité na zavedenie adresnosti v rodinných sociálnych dávkach, aby tie poberali len ľudia s nízkymi príjmami, a nie zbytočne všetci, ako je tomu dnes.

Michaela Kušnírová
Sme, 22.12.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards