Firmy by zákon o odpadoch poslali na smetisko (HN)

 Hospodárske noviny uverejnili 15.12.2016 článok venovaný zákonu o odpadoch, kde sa zmienili o záveroch INESS v danej problematike

Firmy by zákon o odpadoch poslali na smetisko (HN)

 Ak je zákon o odpadoch pre niekoho užitočný, tak pre právnikov, úradníkov a účelové organizácie, nie pre občanov. Päť mesiacov od účinnosti novely na to upozorňujú firmy oslovené Podnikateľskou alianciou Slovenska. Až polovica z nich sa nezaregistrovala na ministerstve životného prostredia, čím mohli porušiť zákon.

Výkonný riaditeľ asociácie Peter Kremský však nevedel odhadnúť, koľkých podnikateľov sa povinnosť registrácie naozaj týka. "Zákon je šialene zložitý, podľa mňa mu rozumie asi desať ľudí na Slovensku," povedal Kremský.

Vysoké pokuty
To, či sa firmy na ministerstve nahlásili alebo nie, kontroluje Inšpekcia životného prostredia. Hlavná inšpektorka útvaru odpadového hospodárstva Jarmila Ďurďovičová hovorí, že presné štatistiky budú mať až začiatkom budúceho roka.
Firmy, ktoré až po novom získali štatút výrobcu obalov, sa museli zaregistrovať. Povinnosti však mali aj subjekty ktoré už v systéme boli. Po novom museli do júna oznámiť ministerstvu, či si svoje úlohy splnia individuálne, alebo prostredníctvom organizácií. Práve tu očakáva Ďurďovičová viac pochybení. Sankcie sa pohybujú v rozmedzí 1 200 až 120-tisíc eur.
"Mediálna kampaň je dostatočne silná, firmy mali dosť času sa pripraviť," odpovedá Ďurďovičová na otázku, či nie je na pokuty priskoro a dodáva, že zákon bol schválený už v apríli 2015 a účinnosť niektorých ustanovení posunutá až na júl tohto roka. Tvrdí, že medzi firmami sa informácie o kontrolách intenzívne šíria.

Kremský súhlasí, že firmy majú povinnosť sledovať si legislatívne povinnosti, no od štátu by očakával informačnú kampaň. "Kritika o neinformovanosti a o novej záťaži nie je namieste, pretože mnohé povinnosti vyplývali dotknutým subjektom aj z pôvodnej legislatívy," reaguje hovorkyňa ministerstva životného prostredia Petra Stano Maťašovská. Dodáva, že firmy požiadali o zaslanie pripomienok: "Ministerstvo eviduje problematické oblasti, ktoré však musela preveriť a odhaliť iba praktická aplikácia zákona." O konkrétnych úpravách je podľa nej predčasné hovoriť.

Dvakrát vyššie náklady
Podnikatelia sa sťažujú na vyššie náklady, 40 percentám firiem, ktoré oslovila asociácia, narástli viac než dvojnásobne. Navyše, ešte v októbri označil inštitút INESS papierovanie okolo odpadov za druhú najväčšiu záťaž pre firmy, ktorej venujú až pätinu času určeného na vypĺňanie dokladov pre štát.

Organizácia Greenpeace podľa hovorkyne Miroslavy Ábelovej víta, že zákon zlepšuje úroveň triedenia a recyklácie odpadu. Takzvané organizácie zodpovednosti výrobcov podľa nej odbremenia napríklad obce od nakladania s niektorými odpadmi. Zároveň však upozorňujú, že tieto organizácie môžu rozhodovať o tom, s ktorými zberovými spoločnosťami a obcami a za akých podmienok uzatvoria zmluvy. V zákone sú navyše ťažko splniteľné administratívne prekážky pre vstup nových hráčov na trh. "To môže viesť k obmedzeniu konkurencie v tejto sfére a v konečnom dôsledku negatívne ovplyvniť podnikateľské prostredie," dodáva.

Povinnosť firiem
V rámci rozšírenej zodpovednosti znášajú podnikatelia náklady na recykláciu a zneškodnenie odpadov. Pokiaľ ich výrobky môžu skončiť vo verejnom odpade, musia uzatvoriť zmluvu s takzvanými organizáciami zodpovednosti výrobcov. Tie následne spolufinancujú zber a recykláciu. Povinnosť registrovať sa na ministerstve životného prostredia majú nielen výrobcovia a dovozcovia balených výrobkov, ale aj neobalových výrobkov. Ide napríklad o producentov časopisov či letákov, ale aj skleneného a plastového tovaru.

Ľuboslav Kačalka
Hospodárske noviny, 15.12.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards