Kažimír po schválení rozpočtu: Pevne verím, že ľuďom sa bude dariť lepšie (Aktuálne.sk)

 Radovan Ďurana kritizoval rastúce daňové zaťaženie občanov a podnikateľov vo vzťahu k novému rozpočtu SR v reportáži zo dňa 29.11.2016 od Aktuálne.sk

Kažimír po schválení rozpočtu: Pevne verím, že ľuďom sa bude dariť lepšie (Aktuálne.sk)

BRATISLAVA - Štátny rozpočet je schválený, koaliční lídri aj minister financií sú spokojní. Ako "víťaza" boja o zdroje peňazí, vidí Robert Fico školstvo. Peter Kažimír zas vyhlásil, že je dobrý pocit mať zákon roka "za sebou".

"Považujem za významný politický počin, že sa nám bez akýchkoľvek turbulencií podarilo vo vládnej koalícii dosiahnuť dohodu a že návrh rozpočtu bol schválený tou väčšinou, ktorá sa očakávala," vyhlásil Robert Fico na spojenej tlačovej konferencii s ministrom financií Petrom Kažimírom a koaličnými partnermi Andrejom Dankom z SNS a Bélom Bugárom z Most-Híd.

Kažimírov zákon roka dostal zelenú. Rozpočet schválený, sekera bude klesať
Koalícia zopakovala, že Európska komisia označila slovenský rozpočet za jeden z piatich najlepších z eurozóny. "To je fakt, ktorý sa už opakuje tretíkrát za sebou," podotkol premiér. Okrem nás sú dobrí žiaci EÚ v kategórii rozpočet ešte Nemecko, Holandsko, Estónsko a Luxembursko.

Vyrovnaný rozpočet posúvajú o rok
Premiér hovoril najdlhšie zo všetkých, viac ako 10 minút. Ciele rozpočtu vidí ako realistické, pýši sa plánom vyrovnaného rozpočtu, ktorý by mala vláda dosiahnuť v roku 2019.

Pôvodne plánovali rozrátať príjmy a výdavky tak, aby medzi nimi nebol takmer žiadny negatívny rozdiel, už o rok skôr.

Oproti vlaňajšku dostane viac peňazí každé ministerstvo, okrem zdravotníctva. Víťazom budúcoročného rozpočtu je podľa premiéra Roberta Fica školstvo.

Pacientov čakajú ťažké časy. Desiatky nemocníc rušia zmluvu s poisťovňou Union
„Došlo k nárastu výdavkov do vzdelávania, vedy a športu o 300 miliónov eur.“ pripomenul, že učitelia dostanú pridané aj na budúci rok 6 percent, rovnako, ako už dostali od septembra 2016.

Skončia nám eurofondy
Minister Kažimír, ktorého rezort má prípravu rozpočtu na starosti, povedal, že "sa blížime k okamihu, kedy nebudeme mať dostatok prostriedkov na investície hlavne z EÚ", a preto treba začať premýšľať nad tým, ako ich nahradiť.

"Napriek rizikám, ktoré sú za hranicami našej krajiny a na tie nemáme bezprostredný vplyv, nás čaká veľmi dobrý rok. Rok, keď si ľudia budú chopní nájsť ďalšiu a ďalšiu prácu. Rok, keď budú rásť mzdy, ceny budú stabilné a pevne verím, že ľuďom sa bude dariť lepšie," povedal minister financií.

V rozpočte sa ráta s tým, že samosprávy, školy, či Sociálna poisťovňa skončia svoje hospodárenie v budúcom roku vo výraznom pluse. Doterajšia skúsenosť však ukázala, že to s ich "uzávierkou" nebýva až také ružové. Minister povedal, že "sú skríningovaní zo všetkých strán a toto nie je otázka, ktorá by bola nejako výrzane spochybňovaná".

Zbytočné zvyšovanie daní, myslia si ekonómovia
Ľudovít Odór hovorí, že Slovensko nevyužilo dobré časy v ekonomike, Radovan Ďurana z INESS štátu vyčíta rast daňového zaťaženia občanov a podnikateľov.

"Vláda vo výdavkoch nerobí poriadok, hoci je to potrebné, znižovanie deficitu sa opiera hlavne o rast príjmov," napísal Aktuálne.sk analytik Ďurana.

Kažimír pripomenul kvalitu hospodárenia. Vyrovnaný rozpočet je otázkou trpezlivosti
"V časoch, keď sú výrazné rozpočtové nadpríjmy a ekonomika rastie, prichádza vláda s neustálym zvyšovaním daní a poplatkov a prináša nové. Je to nielen ekonomicky, ale aj politicky ťažko vysvetliteľné," skonštatoval poslanec Miroslav Beblavý.

Slovenská ekonomika v číslach:
- v roku 2017 očakávajú hospodársky rast 3,5 percenta, v roku 2018 to bude 4,4 percenta

- v roku 2016 bolo vytvorených 48-tisíc pracovných miest

- v roku 2017 sa očakáva pokles nezamestnanosti na 8,5 percenta

- deficit má už v budúcom roku klesnúť na 1,29 percenta

- dlh Slovenska postupne klesne z odhadovanej úrovne 53,5 percenta HDP v roku 2016 na úroveň 49,1 percenta do roku 2019

- znižuje sa daň z príjmu z 22 na 21 percent

- paušálne výdavky živnostníkov klesnú zo 60 na 40 percent

- zdania sa dividendy

- v budúcom roku by mali rásť mzdy okolo 3,5-percenta

- rezort financií opäť vytvoril aj 100-miliónovú rezervu

Aktuálne.sk, 29.11.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards