Slovensko má rozpočet s najnižším deficitom (HN)

 Radovan Ďurana komentoval 30.11.2016 kvalitu nového rozpočetu SR pre Hospodárske noviny

Slovensko má rozpočet s najnižším deficitom (HN)

 Podľa predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivana Šramka je reálne, že vláda dosiahne vyrovnaný rozpočet v roku 2019, a to aj napriek tomu, že rada už skôr upozorňovala na viaceré riziká, ktoré z rozpočtu vyplývajú. Podobný názor má aj analytička Poštovej banky Jana Glasová. "Za predpokladu, že vláda a verejná správa bude rozumne hospodáriť s verejnými financiami a naša krajina bude aj v nasledujúcich rokoch vykazovať stabilný ekonomický rast, považujeme tento návrh verejného deficitu za dosiahnuteľný," povedala.

Najväčšie riziko je zdravotníctvo
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť pritom už skôr poukázala na viac ako 860 milónov eur, ktoré sú v rozpočte rizikové. "Najväčšie riziko, ktoré sme pre budúci rok identifikovali, je zdravotníctvo," povedal Šramko v nedávnom rozhovore pre HNtelevíziu s tým, že výdavky na zdravotníctvo sú podľa rady podhodnotené približne o 200 miliónov eur. Dosahovanie vyrovnaného rozpočtu si bude preto podľa neho vyžadovať ďalšie opatrenia. V rozpočte sú rovnako otázne dividendy - rozpočtová rada už skôr uvádzala, že štát naplánoval z niektorých svojich firiem vytiahnuť viac, než sa mu zrejme podarí. A rovnako je na hrane aj hospodárenie samospráv.

Čo prinesie brexit
Netreba zabúdať ani na vonkajšie riziká, akými sú podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša napríklad nejasné dôsledky brexitu na našu ekonomiku. Oficiálna prognóza ministerstva financií predpokladá, že v roku 2017 slovenská ekonomika porastie o 3,5 percenta a vplyv vystúpenia Veľkej Británie z EÚ by mal kompenzovať zlepšenie exportnej výkonnosti. Investičná aktivita bude podporená výstavbou v automobilovom sektore, ako aj opätovným rastom verejných investícií. Kažimírov rezort tiež predpokladá, že miera nezamestnanosti klesne historicky na najnižšiu úroveň 8,5 percenta a priemerná mzda v roku 2017 by mala dosiahnuť úroveň 940 eur.

M. Gábriš navrhuje, že zo strednodobého pohľadu je pre štát dôležité investovať do školstva a zdravotníctva. Ale samozrejme takým spôsobom, ktorý zabezpečí efektívne využitie týchto prostriedkov. Investície by mal ideálne zaobstarávať súkromný sektor, oponuje Radovan Ďurana z Iness. "Ak vlada investuje, mala by investovať tam, kde dosiahne najvyššiu pridanú hodnotu. To ale nie je príklad výstavby diaľnic.

Lucia Vanková
Hospodárske noviny, 30.11.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards