Ako Slovákov ťažia dane? Bremeno, ktoré platíme štátu, je nadpriemerné (Aktuálne)

Aktuálne.sk zverejnilo dňa 12.4.2016 článok o priemerných odvodov zo mzdy v štátoch Európskej únie so závermi INESS ohľadom občanovho poplatku pre štát za rok 2016

Ako Slovákov ťažia dane? Bremeno, ktoré platíme štátu, je nadpriemerné (Aktuálne)

 Zamestnanci v krajinách OECD priemerne musia odviesť štátu 35,9 percent svojej mzdy. Slovensko je však nad priemerom. Vyplýva to z údajov štatistickej správy OECD Taxing wage 2016, ktorá sumarizuje informácie za minulý rok. Koľko nám štát ukrojí z platu? Daňové a odvodové zaťaženie príjmovo priemerného zamestnanca na Slovensku predstavuje podľa OECD 41,35 percent mzdových nákladov. Práve toľko si z prepočítanej priemernej mzdy jednotlivca ukrojí náš štát.

V Českej republika je bremeno 42,75 percent, v Maďarsku 49.0 percent a v Poľsku 34,86. V susednom Rakúsku ide o 49,51 percent.

Zdroj - údaje OECD V porovnaní s vlaňajškom sa daňové bremeno na Slovensku zvýšilo len jemne o 0,1 percentuálny bod. Od roku 2010 (37,2 percent) narástlo o 3,43 percentuálnych bodov.

Najmenšie daňové a odvodové zaťaženie majú zamestnanci v Čile (7 percent), z európskych krajín vo Švajčiarsku (22,2 percent). Naopak, najvyššie v Belgicku (55,3 percent), v Rakúsku a Nemecku (49,4 percent).

Kam dane idú? Z daní, ktoré štátu zaplatíme vyrubil inštitút INESS sumu, ktorú každý občan ročne zaplatí za služby štátu.

Podľa ich výpočtov išlo vlani o 5254 eur a tento rok pôjde o priemerných 5657 eur na každého jednotlivca vrátane detí či dôchodcov.

Aktuálne, 12.4.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards