Deravé vedrá

Ak má vedro deravé dno, liať viac vody nepomôže. V týchto dňoch sa to krásne demonštrovalo v zdravotníctve.

Deravé vedrá

Vedenie piešťanskej nemocnice pôvodne CTčko vysúťažilo za 1 milión eur, tender zrušilo a o dva roky vysúťažilo CTčko za 1,6 milióna eur. Ten istý model pritom kúpila v máji tohto roku nemocnica v Havlíčkovom Brode za 532 000 eur.

Dodávateľ argumentuje, že cena je vyššia, lebo splátky sú rozložené do 4 rokov. Predpokladajme, že áno. V tom prípade by to bolo za ľudový úrok 65 % ročne. To s kým bankujú? No so štátom...

Pre ilustráciu, ušetrený milión eur by piešťanskej nemocnici mohol zmazať minuloročnú stratu 800 000 eur a ešte by ostalo aj na toaleťák. Prípadne by nemocnica mohla zaplatiť 483 000 eur dlh na sociálnom poistení. Celkovo tento prípad vzbudzuje nepríjemnú otázku - koľko treba úsporných opatrení v liekoch (súčasná vláda nás dlhodobo upozorňuje, ako sa šetrí na liekoch a zvyšuje efektívnosť), aby sa vyrovnala strata z predražených obstarávaní? V tomto kontexte vyznieva plán Ministerstva financií o dosahovaní čo najvyššej efektívnosti v zdravotníctve, zverejnený v Národnom rozpočtovom pláne, minimálne nedôveryhodne.

Tento prípad nie je nijak výnimočný, len zahral na citlivú strunu diváka, keďže sa jedná o zdravie. Podobné plytvanie nájdeme rezort za rezortom. Náš projekt Plytvanie štátu medzi rokmi 2007-2013 zaznamenal už stovky prípadov plytvania a neefektívnosti v hodnote 3,2 miliardy eur. A to je len špička ľadovca, ktorú odhalili médiá.

INESS dlhodobo tvrdí dve veci. Za prvé, vláda by nemala zvyšovať dane a odvody, pokiaľ si nespraví poriadok vo svojich výdavkoch a vo výdavkoch priamo či nepriamo podriadených inštitúcii. Za druhé, viac peňazí automaticky neznamená lepšie služby, či už v zdravotníctve, školstve, vede alebo obrane. Odvolávky na pomerové ukazovatele o tom, koľko ktorý štát dá percent HDP na školstvo či zdravotníctvo, nám veľa nepovedia. Pretože z deravého vedra aj tak všetka voda vytečie a ešte si aj zamočíte nohy.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards