Zrušenie doplatkov za lieky zníži konkurenciu medzi poisťovňami, tvrdí analytik

Martin Vlachynský sa pre SME vyjadril k doplatkom za lieky. 23. 07. 2020.

Zrušenie doplatkov za lieky zníži konkurenciu medzi poisťovňami, tvrdí analytik

Pre agentúru SITA to uviedol analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martin Vlachynský. Ide podľa neho o málo spomínaný negatívny aspekt tohto opatrenia. Zdravotné poisťovne totiž využívajú práve vracanie doplatkov za lieky ako jeden z benefitov.

Zrušenie doplatkov za lieky pre dôchodcov, deti do šiestich rokov a ZŤP nie je podľa Vlachynského príliš adresné. Ako konštatoval, len každý 12. dôchodca na Slovensku je ohrozený chudobou. Miera ohrozenia dôchodcov chudobou je u nás druhá najnižšia v Európskej únii. Podobne väčšina detí vyrastá v rodinách, ktoré nemajú materiálne problémy. Analytik tiež upozornil, že na tieto skupiny sa naviac už dnes vzťahujú ochranné limity na doplatky, s maximom pár desiatok eur za štvrťrok.

"Slováci sa musia rozhodnúť. Buď budeme mať zdravotníctvo, ktoré sľúbi všetko všetkým zadarmo, alebo budeme mať solidárny systém, ktorý sa sústredí na katastrofické prípady - vážne ochorenia, drahé špičkové lieky a zákroky a skutočne zraniteľné skupiny. Oboje mať nemôžeme, pretože by sme museli žiť vo svete nekonečných zdrojov," povedal Vlachynský. Ak podľa neho systém zaplatí každé euro na sirup na kašeľ pre deti poslancov, či výsluhových dôchodcov, ostane menej zdrojov pre liečbu rakoviny, či vzácnych ochorení.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards