Analytici hodnotili zdravotnícke programy

Zdravotnícke noviny uverejnili článok s vyjadreniami Martina Vlachynského k volebným programom pre zdravotníctvo. 20. 02. 2020.

Prvýkrát sa spojili zdravotnícki analytici z HPI, INESS a INEKO pri hodnotení zdravotníckej časti volebných programov politických strán, ktoré kandidujú v tohtoročných parlamentných voľbách.

Pre analytika INESS Martina Vlachynského je sklamaním program strany Most, ktorá mala v minulých voľbách 180-stranový program, v porovnaní s aktuálnym podstatne skromnejším programom.

D. Zachar konštatoval, že politické strany sa naučili, čo sa patrí napísať do programu. „Pred štyrmi rokmi mala každá strana zaviesť DRG, teraz skoro každá strana definuje nárok pacienta – ale nie je jasné ako, akým spôsobom,“ pripomenul a s tým, že podľa jeho názoru ani toto opatrenie po štyroch rokoch nebude realitou podobne ako DRG. „Viem predpovedať, že veľkú systémovú reformu v najbližších štyroch rokoch nemožno očakávať, skôr prídu manažérske zlepšenia alebo systémové opatrenia menšieho významu ako zásadná reformná zmena,“ doplnil D. Zachar.

Podobný názor zdieľa aj analytik INESS Martin Vlachynský. „Strany chcú z veľkej časti zachovať status quo, teda systém z roku 2004 od ministra Zajaca,“ okomentoval reformné návrhy politikov. Za pozitívum považuje, že strany chcú zadefinovať nárok pacienta, ale zdôrazňuje, že spraviť to v realite je skutočné ťažké: „Skutočný život a politický kapitál ukážu, či je to reálny sľub,“ hodnotí.

Celý článok vyšiel v tlači Zdravotníckych novín.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards