Analýza volebných programov: Ktorá strana myslí na podnikateľov najviac?

Investujeme.sk uverejnilo článok o hodnotení programov od INESS. 12. 02. 2020.

Analytici hodnotili predvolebné programy politických strán. Pozreli sa na ne očami podnikateľov. Víťazom dvoch nezávislých hodnotení sa stala tá istá politická strana.

Vláda včera schválila bezprecedentný sociálny balíček. Dva týždne pred voľbami sľúbila voličom rozdať 800 mil. eur. Podľa analytikov by to mohlo vystreliť deficit rozpočtu nad tri percentá. Ide o očividné kupovanie si voličov na dlh.

Balík je potvrdením praxe uplynulých rokov, či dokonca celého desaťročia. Problémy sa neriešia systémovo, ale len marketingovými „sociálnymi“ balíčkami. Podnikateľské prostredie, ktoré ako jediné dokáže prispieť k vytváraniu hodnôt, sa pritom neustále zhoršuje.

Ani opozícia nemá často odvahu nazvať veci pravým menom a pred voľbami sa tiež predháňa v sľuboch. Inštitút ekonomických a sociálnych štúdii INESS a Podnikateľská aliancia Slovenska PAS preto sa preto pozreli na predvolebné programy politických strán a zhodnotil ich ambície v podpore podnikateľského prostredia.

Či už sú to totiž zmienené sociálne balíčky, alebo orientácia na ekológiu, peniaze na to potrebné, musia vzniknúť vo firmách. Opatrenia zamerané na podnikateľské prostredie by preto mali byť dôležitou súčasťou volebných programov. Bohužiaľ nie všetky strany si to uvedomujú.

„Dve preferenčne najsilnejšie strany (SMER-SD, ĽSNS) sa s nejakými volebnými programami neobťažovali, takže nám prácu o niečo uľahčili. Rýchlo sme boli hotoví aj s programom SNS – a trochu prekvapivo aj s Mostom-Híd,“ približuje hodnotenie Martin Vlachynský, analytik INESS. Dodáva, že národniari venovali podnikateľskému prostrediu len 12 viet a Most-Híd len o pár viac.

Väčšina strán absolvovala podľa INESS pri zostavovaní programov niečo ako „povinnú jazdu“. Vymenovali v nich najmä tie opatrenia, o ktorých sa hovorí už dlhšie a ktoré si nevyžadujú dramatické finančné ani politické náklady. Nie je pri nich teda veľká polemika o ich užitočnosti a potrebnosti.

Ide napríklad o tzv. sunset clause (prijímanie regulácií len na obmedzený čas), či pravidlo 1-za-1 (nová regulácia musí nahradiť nejakú starú), alebo prijímanie nových zákonov vždy len s účinnosťou od 1. januára daného roku.

Tieto opatrenia nie sú podľa INESS nejakými zásadnými reformami. Je však dobré, že sa medzi viacerými stranami stali štandardom a po voľbách tak majú šancu dostať sa aj do reality.

Ako o niečo odvážnejší nápad hodnotí INESS napríklad takzvanú „estónsku“ daň. Majú ju v programe dva subjekty: koalícia PS-Spolu a Maďarská komunitná spolupatričnosť (MKS). Ide o zdaňovanie zisku až po jeho vyplatení akcionárom, nie nerozdeleného zisku, ktorý zostáva vo firme. Firmy by to malo motivovať k investíciách a inováciám.

Strana Za ľudí zas navrhuje tzv. pracovné vouchre – jednorazové vybavenie zamestnávateľskej agendy pre sezónnych pracovníkov. Viaceré strany navrhujú daňovo-odvodové licencie (paušály) pre živnostníkov, či zvýšenie hranice pre povinnú registráciu k DPH, ktorá sa už desať rokov nezmenila.

V programoch „nechýba ani slušná dávka balastu, prázdnych deklarácií o inováciách, rodinných a malých podnikoch a obhadzovania termínmi: Priemysel 4.0, biohospodárstvo, blockchain, smart grids a smart cities,“ hodnotí INESS malé ambície politických strán.

„Ak sledujete scénu už nejaký ten piatok, víťazstvo SaS vás neprekvapí,“ hovorí M. Vlachynský. Keďže strana bola doteraz vždy len k opozícií, nemala kedy realizovať svoje vízie. Program si preto „hýčka a opatruje systematicky už osem rokov,“ hovorí analytik. Súperov však podľa neho prevalcovala počtom a konkrétnosťou opatrení.

Celý program SaS má až 370 strán, čo je nový rekord na slovenskej volebnej scéne. Podnikateľskému prostrediu, ak rátame aj verejnú správu a e-government, sa venuje na bezmála 50 stranách.

„Strana dlhodobo prezentuje podnikateľské prostredie ako svoju hlavnú prioritu a v programe je takmer všetko, čo sa dá v tomto smere vymyslieť – od drobných zmien rôznych lehôt a ohlasovacích povinností až po sunset clause, či zrušenie povinného členstva v niektorých komorách,“ vymenúva INESS.

Nechýba ani zrušenie väčšiny nekoncepčných daní, ktoré posledné vlády poprilepovali do slovenského daňového systému, napríklad bankového odvodu, dane z poistenia, či dane z regulovaných subjektov. Objavuje sa dokonca návrh na privatizáciu SPP.

Strana navrhuje zmeny v zákonníku práce ako nižšie príplatky cez víkend, či zníženie náhrad pri súdnych sporoch. Zamestnávateľom, ktorí zamestnajú dlhodobo nezamestnaných ponúka oslobodenie od odvodov na dva roky.

„Vo svete slovenskej politiky, kde nikto nemá odvahu na veľké reformy, SaS konkurentov v podnikateľskom prostredí programovo prevalcovala väčším počtom pešiakov. Ale žiadne radikálne reformy nečakajte,“ vystríha M. Vlachynský.

V hodnotení Podnikateľskej aliancie Slovenska sa SaS umiestnila na prvom mieste s vysokým náskokom. Oceňuje, že program má až 1 144 konkrétnych návrhov. Najväčšiu pozornosť venuje strana sledovaniu a zvyšovaniu efektívnosti verejného sektora.

Na druhom mieste sa veľkým odstupom umiestnila strana Za ľudí. Tiež prišla s veľkým počtom návrhov a riešení (876). Jej prioritou z hľadiska podnikateľského prostredia je najmä zvyšovanie transparentnosti.

Veľká časť programu je zameraná na zníženie byrokracie spojenej so zamestnávaním. Ide napríklad o pracovné vouchre pre sezónnych pracovníkov či zrušenie odvodov pri dohodách do 300 eur. Strana chce zaviesť účinnosť zákonov vždy od 1. januára. V programe sa hlási k reforme zákonníka práce „s cieľom odstránenia bariér v zamestnávaní a tvorby pracovných miest“.

Na treťom a štvrtom mieste sa nachádza PS-Spolu a KDH. „Ak by ste pri každej strane chceli počuť jednu silnú časť ich programu pre podnikateľské prostredie, pri PS/Spolu je to jasné. Sú to IT služby,“ uvádza INESS. Dodáva, že väčšina ostatných strán sľubuje viac elektronizácie a menej papierovačiek, no ďalej sa nedostanú. V tomto prípade dostala digitalizácia verejnej správy celú vlastnú kapitolu s viac ako 30 konkrétnymi bodmi.

Strana sľubuje nezvyšovať celkové daňové zaťaženie, no zároveň prichádza s množstvom nových daní, napríklad daňou z ťažby dreva, z „nezdravých“ nápojov, či digitálnou daňou.

Program je silný aj v prístupe k riešeniu nezamestnanosti marginalizovaných komunít, kde kladie dôraz na terénnu prácu, podporné služby zamestnávania.

Strana chce znížiť počet živnostníkov a transformovať ich späť na zamestnancov. Tým, ktorí ostanú, navrhuje znížiť minimálne odvody, no zároveň navrhujú zvýšiť zdanenie živnostníkov s vyššími príjmami. Argumentom sú „neférovo“ nízke dane a odvody v porovnaní so zamestnancami.

PS/Spolu chce zmeniť spôsob určovania minimálnej mzdy. Mala by nej rozhodovať Rada konkurencieschopnosti, ktorá v prípade nedohody tripartity mohla eliminovať populistické skokové navýšenia.

KDH by chcelo presadiť, aby sa zákony vydávali a menili menej často ako v súčasnosti. Príliš časté zmeny v zákonoch sú totiž jedným z najčastejších problémov, na ktorý sa sťažujú podnikatelia. Rovnako chce KDH znížiť frekvenciu niektorých výkazov a realizovať audit verejnej správy. Strana nechce zavádzať nové dane, pre živnostníkov chce viac zatraktívniť daňové licencie.

Strana v programe konštatuje, že prudký rast minimálnej mzdy demotivuje zamestnávateľov od tvorby pracovných miest. KDH chce obmedziť prácu v nedeľu.

V programe Obyčajných ľudí nájdeme štandardné opatrenia ako 1-za-1, audit výkazov a zjednotenie ich termínov, či špeciálny štatút pre rodinné podnikanie. Ďalej daňovo-odvodový paušál pre živnostníkov, či zrušenie koncesionárskych poplatkov pre podnikateľské osoby.

Strana chce trestať „bezdôvodné neplatenie“ faktúr a zaviesť povinnosť platiť faktúry podľa poradia. „Znie to ľúbilo, ale v praxi je to sotva realizovateľné,“ uvádza INESS.

Most-Híd analytikov sklamal. Kým v roku 2016 predstavil 180 stranový program, tento krát dostáva volič do rúk 24 riedko popísaných strán. Podnikateľskému prostrediu sa medzi nimi neušla ani jedna celá strana. V nich sa deklaruje, že „štát musí postupne obmedziť svoje podnikateľské aktivity na nevyhnutné minimum“.

Strana navrhuje uvoľnenie pravidiel pri práci na dobu určitú, pri agentúrnom zamestnávaní a u dohôd o vykonaní práce. Dostalo aj na antibyrokratické pravidlá 1-za-1 a sunset clause. „Veľmi málo na stranu, ktorá kedysi malo v podnikateľskom prostredí väčšie ambície,“ konštatuje INESS.

V prípade Slovenskej národnej strany má časť „podpora domácich podnikateľov“ presne 12 viet. Sľubuje prísnejší výber DPH, či zavedenie „technologickej dane“ a zníženie sadzby korporátnej dane na 15 percent.

Strana chce zaviesť možnosť verejného obchodovania s podnikovými dlhopismi cez centrálny depozitár cenných papierov. INESS vyčíta programu SNS nekoncepčnosť. „Pár programových viet skôr vyzerá ako náhodne poskladaný zhluk nápadov, než skutočný program pre podnikateľské prostredie,“ uvádza organizácia.

PAS hodnotila aj vykonateľnosť deklarovaných zámerov politikov. Využila na to prieskum medzi podnikateľmi, ktorí hodnotili, aké majú strany odborné zázemie na vykonávanie proklamovanej politiky, aké sú ich doterajšie výsledky a do akej miery sú schopné spolupracovať s ostatými.

Do prieskumu, ktorý sa uskutočnil od 11. do 26. januára, sa zapojilo celkovo 194 respondentov z radov podnikateľov. Po vyhodnotení zostavila aliancia rebríček strán podľa vykonateľnosti ich zámerov.

Aj tu je víťazom SaS. Podobne ako v hodnotení zámerov prečnieva nad ostatné strany. Stranu SaS potiahlo jej odborné zázemie potrebné na vykonávanie hospodárskej politiky. To isté však platí aj pre stranu Za ľudí a koalíciu PS–Spolu. Respondenti majú o odborníkoch týchto politických subjektov vysokú mienku. Úplne opačný postoj majú k SNS a ĽSNS.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards