Vyrovnaný rozpočet chcú tri strany

Radovan Ďurana sa pre Hospodárske noviny vyjadril k rozpočtu. 12. 02. 2020.

Vyrovnaný rozpočet chcú tri strany

1. Dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu

Ako skonštatoval analytik INESS Radovan Ďurana, „politické strany akoby v programoch vôbec neuvažovali nad tým, že rozpočet, ktorý dostanú hneď v prvý rok, má výdavkový strop,“ a teda hneď od začiatku budú musieť svoje výdavky prispôsobiť dostupným financiám. Zároveň však dodal, že sú strany, ktoré sú vo svojich sľuboch opatrnejšie a ktoré riešia aj to, ako nové výdavky vykryť. Vyrovnaný rozpočet bol v poslednom období označený viacerými politikmi za zbytočnú mantru, čo sa odrazilo aj na programoch jednotlivých strán. Vládna SNS sa téme verejných financií vôbec nevenuje, podobne je na tom aj Smer, ktorého program pozostáva z troch bodov, a rovnako je na tom aj Most-Híd. Dosiahnuť vyrovnaný rozpočet si za cieľ dávajú tri politické subjekty. Strana Za ľudí v programe sľubuje, že predložia prvý skutočne vyrovnaný rozpočet, SaS zasa tvrdí, že ho dosiahne do konca volebného obdobia. O vyrovnanom rozpočte hovorí vo svojom programe aj ĽSNS. Ďalej však už vôbec nespresňuje, ako ho chcú dosiahnuť, pri tomto bode iba uvádzajú, že ľuďom, ktorí odmietnu pracovať, nedajú nič zadarmo.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards