Slovenským potravinám a pôde treba vrátiť ich čestné miesto

V rozhovore pre Slovenku s Jarmilou Halgašovou bolo spomenuté hodnotenie INESS. 11. 02. 2020.

Vaše riešenia pre pôdohospodárstvo boli práve tento týždeň vyhodnotené ako najlepšie pre Slovensko, známkou jedna ho ocenil inštitút INESS. V čom spočívajú? Orientovali ste sa viac na pôdu, alebo na potraviny?

- Na Návode na lepšie Slovensko pracovali viacerí odborníci a som naň veľmi hrdá. Celkovo sme vypracovali až 1 144 konkrétnych riešení v kľúčových oblastiach. Mimoriadne mi záleží na skutočnom rozvoji vidieka, odbúraní korupcie pri rozdeľovaní dotácií, ale aj na prinavrátení sebestačnosti v produkcii potravín. Pred dvadsiatimi rokmi sme si na Slovensku dokázali produkciou hydiny pokryť stopercentne dopyt. Dnes je to ledva šesťdesiat percent a pritom reštaurácie, školské jedálne a domácnosti chcú slovenskú kvalitu na tanieri. V programe sme mysleli ako na potraviny, tak na pôdu. Je dôležité, kde budeme pestovať a spracovávať a potom to, čo jeme, aby bolo skutočne zdravé.Pulty našich obchodov sú preplnené lacným a často nekvalitným dovozom. Toto chceme zmeniť a prinavrátiť nášmu potravinárstvu znovu iskru.

Celý rozhovor vyšiel v tlači.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards