Voľby 2020: Čo chcú urobiť strany pre poľnohospodárstvo?

Webnoviny uverejnili článok o hodnotení poľnohospodárskeho programu. 09. 02. 2020.

Voľby 2020: Čo chcú urobiť strany pre poľnohospodárstvo?

Kto si s vypracovaním volebného programu dal najviac práce? Inštitút INESS na svojej stránke zverejnil hodnotenie programov strán, ktoré zabojujú o kreslá v parlamente v tohtoročných voľbách. Analytici sa zamerali najmä na to, či sa program sústredí na konkrétne opatrenia v poľnohospodárstve, alebo len všeobecne formuluje ciele. Na základe toho zostavili rebríček.

Nie ciele, ale opatrenia

„Programové body strán, žiaľ, mnohokrát inklinujú k všeobecným návrhom, bez uvedenia konkrétnych krokov, ako má byť daný cieľ naplnený. V našej analýze sme preto pozitívne hodnotili to, ak strany bližšie špecifikovali problémy, z ktorých vychádzajú, alebo vyčíslili náklady svojich návrhov,“ uvádza analytička Monika Budzák v analýze INESS. Upozorňuje tiež, že pri príprave niektorých častí svojich volebných programov INESS kontaktovalo so žiadosťou o pomoc, konzultáciu, či overenie si informácií 6 z 11 hodnotených politických strán.

Najlepšie dopadla strana SaS, nasledujú Kiskovci a Kollárovci. Poslednú priečku obsadila SNS, ktorá posledné štyri roky rezort pôdohospodárstva vedie. Na čele ministerstva pôdohosodárstva je ministerka Gabriela Matečná. Kontaktovali sme aj tlačové oddelenie SNS s otázkami, do uzávierky neodpovedali.

Strany SMER a ĽSNS v hodnotení chýbajú, pretože v čase vytvárania analýzy nemali zverejnený program.

„Nízka pridaná hodnota poľnohospodárskej produkcie, nekonkurencieschopné farmy, rozdrobené pozemkové vlastníctvo, komplikované užívateľské vzťahy k pôde a bezcieľne dotačné politiky sú problémy, ktoré si vyžadujú viac pozornosti. Podpora farmárov by mala spočívať v odbúravaní bariér pre ich podnikanie, a nie vo vytváraní závislosti na štátnych dotáciách,“ uvádza sa v analýze programov. INESS sa teda zamerali na riešenia, ktoré strany ponúkajú.

Najlepšia je SaS

Strana SaS má podľa INESS najlepší program preto, lebo farmuluje nielen najväčšie problémy a ich riešenia, ale aj konkrétne opatrenia, ktoré navyše podrobne vysvetľuje. Analytici oceňujú, že program pracuje so skutočnými dátami a nie iba s tvrdeniami. Program obsahuje napríklad návrhy na zjednodušenie a neskôr úplné zrušenie dotácií, väčia transparentnosť PPA, či pozemkové úpravy. Ani program SaS nie je podľa analytikov dokonalý.

„Strana sa úplne nevyvarovala nekonkrétnym cieľom ako „zlepšíme komunikáciu s reštituentami“ či „skvalitnenie personálneho obsadenia“, pri ktorých nie je jasné prevedenie do praxe,“ uvádza sa v analýze.

Medzi programové priority strany Za ľudí v oblasti poľnohospodárstva sú tiež transparentnejšie dotácie, či stropovanie príspevkov, financovanie pozemkových úprav zo štátneho rozpočtu (doteraz sa financuje z programu rozvoja vidieka), alebo vytvorenie fondu pre riziká. Ani strana A. Kisku sa však podľa analytikov nevyhla niektorým málo konkrétnym formuláciám.

Len tri body z desiatich získala SNS. Analytici programu vyčítajú najmä to, že uvádza len ciele bez konkrétnych opatrení. „Strana rozdeľuje opatrenia smerujúce do poľnohospodárstva a potravinárstva do kapitol „Národná potravinová bezpečnosť“ a „Životaschopný vidiek a poľnohospodárstvo“. V prvej časti deklaruje ambiciózny cieľ zvýšenia podielu slovenských potravín na pultoch obchodov na 70 %, a to dotačnou schémou pre potravinový a spracovateľský priemysel, no nešpecifikuje jej konkrétne zameranie,“ uvádzajú analytici príklad. V stave nápadu tiež ostalo napríklad adresnejšie prideľovanie dotácií, čiprojekt zelenej nafty.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards