Zatvoria obchody aj v nedeľu?

Plus jeden deň uverejnil článok o volebných programoch s vyjadrením Radovana Ďuranu. 06. 02. 2020.

Zatvoria obchody aj v nedeľu?

 Zaujímalo nás preto, ako budú strany riešiť dôchodkovú politiku a dokedy budú ľudia musieť pracovať. Ich programy porovnával analytik Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií. „V odpovedi na vek odchodu do dôchodku sa strany delia na dve skupiny. Tie, ktoré chcú občanom naliať čistého vína, a tie, ktoré občanom bezstarostne sľubujú obed zadarmo,“ hodnotí analytik. Dôchodky sú pre verejné financie kľúčové. „Finančná udržateľnosť dôchodkového systému je nezlučiteľná so schváleným stropom odchodu do dôchodku. Som milo prekvapený, že tá prvá skupina je ochotná nahlas hovoriť pravdu o veľmi citlivej téme z pohľadu voličov,“ uviedol Ďurana.

V otázke minimálnej mzdy vidí analytik problém u všetkých strán. „Výška základnej minimálnej mzdy nepredstavuje problém v Bratislave alebo Trenčíne, ale je problém v okresoch, kde je nezamestnanosť stále nad hodnotu 10 %. Žiadna strana otvorene nehovorí o tom, že minimálka by mala mať rozdielne hodnoty v regiónoch,“ vysvetľuje Ďurana.

Logicky 60 % priemernej mzdy bude v zaostávajúcich regiónoch vytláčať nezamestnaných do sivej ekonomiky,“ dodáva.

Ako strany vnímajú zákaz predaja cez sviatky? SaS by ho zrušila a ĽSNS by ho rozšírila aj na ďalšie dni. „Dobrou správou však je, že plošný zákaz nedieľ zatiaľ asi nebude na stole,“ uzavrel.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards