Realizácia programu kotlebovcov by nás vyšla draho. Deficit verejných financií by dosiahol miliardy (Aktualne.sk)

Portál Aktuálne.sk publikoval 12.7.2017 článok o  deficite vznikajúcom v prípade realizácie ekonomického programu strany Kotleba - ĽSNS, ktorý analyzoval INESS

Realizácia programu kotlebovcov by nás vyšla draho. Deficit verejných financií by dosiahol miliardy  (Aktualne.sk)
BRATISLAVA – Keby sa opozičnej strane Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) podarilo zrealizovať svoj program v tomto roku, výsledkom by bol deficit verejných financií vo výške 6,3 miliardy eur. Ukázala to analýza, ktorú uskutočnil Inštitút ekonomických aspoločenských analýz (INESS). Strana pritom sľubuje vyrovnaný rozpočet.

Keby sa opozičnej strane ĽSNS podarilo zrealizovať svoj program v tomto roku, výsledkom by bol deficit verejných financií vo výške 6,3 miliardy eur. Archívne foto Zdroj -TASR/František Iván

"Voliči spravidla nemajú čas ani motiváciu listovať stostranové rozpočty verejných financií. Nemajú tak ucelenú predstavu o tom, koľko zdrojov ide na ktoré položky verejného rozpočtu a koľko sa vyberie na rôznych daniach a odvodoch. Tento stav je následne vodou na mlyn populistickým politikom, ktorí môžu sľubovať aj modré z neba a voliči bez potrebných vedomostí nemajú možnosť rozoznať, že ide o nerealizovateľné alebo len veľmi drahé sľuby," vysvetlil analytik INESS Róbert Chovanculiak.

Za minulý rok bol najbohatšou politickou stranou Smer. Kotlebovci sa umiestnili v prvej päťke

Príkladom takýchto populistov je podľa neho strana Mariana Kotlebu ĽSNS. Vo svojom programe sľubuje zvyšovať populárne, ale zároveň drahé výdavky na dôchodky, politiku nezamestnanosti, dotácie do poľnohospodárstva či výdavky na obranu. Naopak, šetriť sľubuje z celkového pohľadu len v zanedbateľných výdavkoch, ako je napríklad zníženie poslancov zo 150 na 100, zrušenie financovania politických strán z verejných zdrojov alebo zrušenie poplatku do NATO. Okrem toho sľubuje strana znížiť dane na 15 percent, pripomenul analytik.

"Keby sa ĽSNS podarilo realizovať tento program v roku 2017, bol by výsledkom deficit verejných financií vo výške 6,3 miliardy eur. Samotná strana pritom vo svojom programe uvádza, že jej cieľom je vyrovnaný rozpočet," upozornil Chovanculiak. Takáto suma dnes podľa neho putuje na financovanie základného a stredného školstva plus na celé zdravotníctvo. "S takýmto vysokým deficitom by sme viac ako dvojnásobne prekročili maastrichtskú hranicu 3 percentá deficitu na HDP," dodal.

Kotlebovcom novú stanu netreba. Ak konajú podľa zákona, nemajú sa čoho báť

V analýze ďalej uvádza, že ĽSNS navyše plánuje opustiť EÚ a NATO, s čím by boli spojené nutné investičné výdavky na obranu vo výške 7 miliárd eur. Okrem toho chce strana zoštátňovať strategické podniky, čo by vyžadovalo ďalšie investície vo výške asi 4 miliardy eur. "Teda okrem výrazného nárastu prevádzkových nákladov štátu by zároveň narástli aj investičné výdavky vo výške 11 miliárd eur, na ktoré by si štát musel požičať," tvrdí INESS.

TASR

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards